V londýnském metru se vyvinul nový poddruh komára. Evoluce trvala jen 150 let

Zmutovaní tvorové, kteří se vynořují z podzemí velkoměsta, jsou spíše námětem brakové literatury nebo béčkových hororů. Přesto nemusí jít vždy jen o fantazii. Britští vědci zjistili, že se v systému londýnského metra vyvinul nový druh komárů. Od těch, kteří žijí na povrchu, se liší natolik, že můžeme mluvit o evoluci.

Doporučujeme Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské metro

Londýnské metro (ilustrační foto) | Foto: Jiří Hošek

Londýnské metro je svět sám pro sebe. Přes 400 kilometrů tunelů, kterými projedou a projdou denně skoro tři miliony lidí. Mezi stálé obyvatele podzemí patří komáři písklaví (Culex pipiens).

„Vždy jsme věděli, že tam jsou. Během bombardování Londýna se ukrývaly tisíce lidí právě v metru. Stěžovali si, že je bodají celá mračna komárů. To bylo velmi zvláštní, protože tento druh komárů nebodá savce, tedy ani člověka. Jen ptáky,“ řekl Radiožurnálu profesor Richard Nichols z Univerzity Královny Mary v Londýně.

Příroda má obdivuhodnou sílu, člověka nepotřebuje, říká zoolog Miroslav Šebela

Číst článek

Na obtížný hmyz si nedávno posvítili a došli k překvapivému závěru: komáři, žijící pod zemí nejen změnili své stravovací návyky a přešli z ptáků na savce, od svých pozemských druhů se dokonce geneticky liší. Vývoj se přitom musel odehrát velmi rychle, londýnské metro je staré jen 150 let.

„Zcela jistě je to evoluce. Darwin předpokládal, že tento proces trvá věky. Jak ale ukazuje i příklad komárů, někdy se může odehrát docela rychle,“ uzavřel profesor Nichols.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme