Hlavně na jihu Moravy by v příštích dnech neměli lidé vyrážet ven bez repelentů. Kvůli předpovídanému deštivému počasí totiž aktivita komárů ještě poroste.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
V rámci dvouletého projektu olomoucké Univerzity Palackého také vznikne metodika, která dalším obcím napoví, jak šetrně a efektivně zasahovat proti komárům.
Komáři mají dobrý čich, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Zásadním přínosem studie je zjištění, že barva u komárů hraje roli při hledání hostitele.
Ve výběru z médií se dočtete o financování nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Informuje o tom Deník N. A lužní lesy ovládli podle Práva krvežízniví komáři. Více se dočtete ve výběru z médií.
Virus se šíří zejména v Asunciónu a okolí. Kliniky v hlavním městě jsou přeplněné lidmi s horečkou a bolestmi hlavy. Nakažených je nejvíce za poslední desetiletí, jejich počet stoupl na 137 000.
Počet případů nákazy je o 98 procent vyšší než za stejné období loňského roku. Virus dengue přenášejí komáři a ročně jím onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.
V českých denících se ve středu dočtete, že se změní rozdělování odměn manažerům ČEZu, kvůli pochybení úřadů zdravotnictví přišli o půl miliardy korun. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Zmutovaní tvorové, kteří se vynořují z podzemí velkoměsta, jsou spíše námětem brakové literatury nebo béčkových hororů. Přesto nemusí jít vždy jen o fantazii.
Komáry na Srí Lance bude likvidovat armáda. Bodavý hmyz se totiž na ostrově přemnožil a šíří nebezpečnou horečku dengue. Na následky nákazy už od začátku letošního roku zemřelo na 200 lidí.
Italové si oblíbili novou aplikaci, která je varuje před komáry. Jmenuje se ZanzaMapp a funguje tak, že do ní lidé vkládají informace o výskytu komárů z míst, kde zrovna jsou. Všichni uživatelé aplikace tak vědí, kde je bodavého hmyzu hodně a jak se mu vyhnout.
V Česku přibývá lidí nakažených horečkou dengue. Od začátku letošního roku lékaři registrují 29 případů. To je za stejné časové období nejvíc v posledních deseti letech. Příznaky jsou podobné jako u viru zika - vysoká horečka a úporná bolest svalů.
Pracovat na zahrádce nebo větrat bez sítě v okně je pro lidi v okolí Litovelského Pomoraví nepředstavitelné. Od jara do podzimu je trápí krvežízniví komáři. Vesnice na Olomoucku proto hledají nové způsoby, jak se jich zbavit. Vyzkoušet chtějí i postřiky z vrtulníku.
Ve více než 350 městech Brazílie budou chodit agenti místních samospráv společně s vojáky od domu k domu. Důvod je jasný - komáři přenáší virus zika. A ten pravděpodobně způsobuje u nenarozených dětí vážnou vývojovou poruchu - mikrocefalii.
Brazílie kvůli viru zika nezruší olympijské hry, které pořádá letos v srpnu. Těhotným ženám ale přijet nedoporučuje. Úřady o tom informovaly poté, co světová zdravotnická organizace kvůli viru vyhlásila celosvětový stav nouze. Podle vedení organizace totiž hrozí, že se virus bude šířit i do dalších zemí.
Obyvatele severovýchodu Brazílie začíná trápit virus zvaný zika přenášený komáry. Úřady už potvrdily první úmrtí. Prověřují také spojitost nákazy těhotných žen s vývojovou vadou, která od začátku roku postihla přes 700 novorozenců. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že v boji proti komárům požádá o pomoc i armádu.
Klimatické změny se projevují všude a mají často nepředvídatelná následky. Například v Rusku způsobilo letošní nezvykle teplé léto přemnožení komárů, sarančat ale třeba i tarantulí.
Tropické teploty a extrémní sucho nesvědčí ani komárům. Jejich počty na jihu Moravy pravidelně kontrolují hygienici. A například na Břeclavsku, kde jich v okolí soutoku Moravy a Dyje bývají touto dobou tisíce, nejsou téměř vůbec.
Larvy komárů objevili hygienici ve vodě, která teče z kohoutků v Hrušovanech nad Jevišovkou. Stovky lidí tak musí vodu na pití nosit z cisteren. Problém se týká několika set obyvatel třítisícového města.
V Rio de Janeiru vypustili do vzduchu deset tisíc zbraní proti komárům, kteří mohou nakazit člověka horečkou dengue. Proti přenašečům nebezpečného viru budou bojovat jejich hmyzí příbuzní - také komáři. Jen je před tím odborníci trochu upravili.
V Brazílii se rozjíždí projekt, který by mohl pomoct skoncovat s horečkou dengue na celém světě. Chorobu, která se vyznačuje vysokými horečkami a může být smrtelná, přenášejí komáři. Doposud neexistuje žádná vakcína ani léčba. Pomoct by přitom mohli zase komáři - vědci spoléhají na genetickou manipulaci.
Komáří kalamita se tento rok jihu Moravy pravděpodobně vyhne. Poukazují na to poslední odběry hygieniků v terénu. Region nezasáhly na jaře záplavy a komáři se tak nemohli množit a ani současné počasí vývoji jejich populace příliš nepřeje. Přesto by se lidé měli mít na pozoru.
Kvůli vysokým lednovým teplotám jsou některé druhy komárů opět aktivní. Hygienici ale očekávají, že kvůli nedostatku sněhu jich bude v létě naopak méně než obvykle.