Ochránci pátrají v Rusku po polárním medvědovi. Bok mu někdo posprejoval označením tanku T-34

Zkratka T-34 označuje sovětský tank, který Moskvě pomohl vyhrát druhou světovou válku na východní frontě. Stejné znaky teď na svém boku nosí jeden lední medvěd. Někdo zkratku černou barvou nasprejoval na jeho bílý kožich. Ekologové poukazují na to, že medvěd kvůli nápisu přišel o svou kamufláž, a nemůže proto pořádně lovit.

Arktida Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmíněný lední medvěd má na zádech velké černé znaky, které jsou v ostrém kontrastu s okolním sněhem a ledem. Někdo proto zvíře nafilmoval, video zveřejnil a díky tomu se o případu dozvěděli ochranáři. Klip se nyní šíří na sociálních sítích. Podle odborníka Anatolije Kočněva záznam pravděpodobně vznikl na ruském souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu.

Název sovětského tanku lidé v Rusku píšou na svá auta během květnových oslav konce války, jak připomíná server BBC. Otázkou je, jak se zkratka dostala na kůži ledního medvěda. Jestli šlo o vtip, nebo byl záměr jiný, to se neví. Podle Kočněva musel být medvěd uspaný, aby se znaky podařilo napsat s takovou přesností.

Lední medvěd napadl na Špicberkách zaměstnance výletní lodi, muž utrpěl vážné zranění hlavy

Číst článek

Experti teď zvíře hledají, aby mu mohli pomoct. Přirozeně by se barva mohla smýt až za několik týdnů. Do té doby hrozí, že si medvěd, který přišel o přirozené maskování, nedokáže sehnat potravu.

Medvědi jsou stále odvážnější

Souvislost by tento případ mohl mít s množícími se situacemi v ruské Arktidě, kdy polární medvěd ohrožuje město. Právě z ostrovů Nové země obyvatelé hlásí, že jsou medvědi stále odvážnější. Potraviny hledají mezi domy desítky medvědů. Podle Světového fondu na ochranu přírody to souvisí se změnami klimatu.

„Led na moři během roku rozmrzá dříve a znovu zamrzá později, než bývalo běžné. Medvědi se nedostanou na moře, kde loví tuleně. Pak je přitahuje vůně jídla a odpadků z vesnic a měst. Střet světa medvědů se světem lidí je stále častější,“ popsal pro BBC odborník na polární oblasti Rod Downie.

Samotářští savci nejsou pro člověka nebezpeční. Lidé tak nebezpečí nepociťují, ani když se jich desítky stahují do měst. I proto je možné hledat souvislosti s případem posprejovaného medvěda.

Za minulé století roztála polovina alpských ledovců, z toho 70 procent za posledních 30 let, říká glaciolog

Číst článek

Před velkými zvířaty, jako je právě lední medvěd, lidé brání svá sídla tak, že na zvířata střílí. Tomu chce zabránit Světový fond na ochranu přírody. Snaží se lidem nabízet šetrnější metody, kterými mohou být různé petardy a sirény. Existují také infračervené senzory, které dokážou před blížícím se zvířetem varovat. Lidé ho pak mohou odehnat dříve, než se dostane k obydlím.

Medvědí věznice

V Kanadě používají dokonce medvědí věznice. „Zatoulaná zvířata se chytí a dají do vězení. Díky tomu si spojí setkání s lidmi s nepříjemným zážitkem. Pak je ochranáři naloží do helikoptéry a převezou stovky kilometrů daleko,“ vysvětluje fungování věznic Downie.

Kvůli této zkušenosti si medvěd další výlet k lidským sídlům raději dvakrát rozmyslí. Vyhne se tak nebezpečí i tomu, že by na něj někdo chtěl malovat znaky označující bojovou techniku.

Ladislav Novák, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme