El Niño je zpátky a podle japonských meteorologů se velmi pravděpodobně protáhne až do léta

Podle japonských meteorologů je 80procentní šance, že jev El Niño, který způsobuje oteplení vod v Tichém oceánu, bude působit na severní polokouli až do léta. Poslední El Niño, neboli ve španělštině Chlapeček, se objevil na konci roku 2015 a měl přímý vliv na podnebí na celé planetě. V jeho důsledku byl rok 2016 nejteplejším rokem v historii měření.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouřka

Podle japonských meteorologů navíc existuje 60procentní šance, že se jev protáhne až do podzimu (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle japonských meteorologů navíc existuje 60procentní šance, že se jev protáhne až do podzimu, uvedla agentura Reuters.

Už v únoru server USA Today s odvoláním na americké Centrum pro předpovídání klimatu upozornil, že se jev El Niño po třech letech vrátil.

El Niño a s ním spojená jižní oscilace je událost, která vzniká ve vodách Tichého oceánu poblíž západního prostředí Jižní Ameriky. Jedná se o zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a s tím související oteplení tamních vod.

Záplavy i požáry

El Niño tak může ovlivnit počasí na celém světě. Kvůli fenoménu jsou například častější záplavy, padání krup nebo požáry. Pravděpodobnost příchodu hurikánů je naopak nižší.

Jev se objevuje už po tisíce let a jako první ho zaznamenali obyvatelé Jižní Ameriky. Od jejího západního pobřeží totiž často kolem Vánoc odplavaly ryby pryč. Jak se později zjistilo, je to kvůli oteplení vody v oceánu.

‚Konec světa, jak ho známe.‘ Britský vědec Attenborough varuje před změnou klimatu

Číst článek

El Niňo přichází v intervalu několika let. V poslední době se ale objevuje častěji. Vědci to považují ta možný důsledek globálního oteplování.

Sucha v Africe

Už v září Světová meteorologická organizace uvedla, že pro letošní rok panuje 70procentní šance na příchod El Niña. Meteorologové ale podle BBC neočekávají, že by jev El Niño byl tak silný jako na přelomu let 2015 a 2016.

Důsledky tehdy velmi silného fenoménu byla rozsáhlá sucha v Africe, která znamenala pro mnoho zemí na kontinentu pokles produkce potravin. Jihovýchodní část Jižní Ameriky zase sužovaly povodně, které poničily oblasti v Brazílii, Argentině, Uruguayi a Paraguayi.

Rok 2018 začal fází zvanou La Niña, která je protikladem El Niña. Tento jev je charakterizován zesílením jihoamerických větrů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který tak přináší ochlazení až do rovníkových oblastí.

La Niña, která podobně jako její protějšek obvykle trvá mnoho měsíců, však už v září podle Světové meteorologické organizace postupným oslabováním odezněla.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme