Jakarta do 30 let pod vodou? Indonésie plánuje změnit hlavní město, to současné se potápí
Indonésie postaví nové hlavní město. V pondělí to oznámilo tamní ministerstvo plánování. Aktuální metropole Jakarta se totiž potýká se znečištěným ovzduším a dopravním kolapsem. Hlavním důvodem přesídlení úřadů je ale to, že se desetimilionové město potápí – za posledních 10 let dokonce až o 2,5 metru.
„Prezident Joko Widodo se rozhodl přesunout hlavní město mimo ostrov Jáva,“ citovala agentura Reuters indonéského ministra pro plánování Bambanga Brodjonegoru na tiskové konferenci po zasedání vlády. „Nová lokalita zatím ještě nebyla zvolena,“ dodal.
Přemístění administrativní metropole z přístavu Jakarta by mohlo trvat až deset let, upřesnil ministr, přičemž poukázal na příklady podobných změn v Brazílii, Malajsii či Kazachstánu v minulosti.
Jakarta, která stojí na bažinaté půdě u Jávského moře, se dlouhodobě potýká s povodněmi. Městem navíc protéká na třináct řek. „Při pohledu na naše modely vidíme, že v roce 2050 bude 95 % severní Jakarty pod vodou,“ varoval v loňské reportáži britské BBC vědec Heri Andreas z Bandungského technologického institutu.
Nejvážnější situace je na severu města, který se propadá o 2,5 metru ročně. Východ metropole se propadne o deset centimetrů, západ o patnáct. Centrum města pak ročně klesá o centimetr.
Za propadáním města kromě vzestupu hladin moří stojí i rozsáhlá neregulovaná těžba podzemní vody – řada budov má vlastní pumpy a vodu těží nelegálně, popsala britská reportáž.