Britská studie uvádí více než 70 000 obětí v Pásmu Gazy. Většinu tvoří ženy a děti
Ve válce v Pásmu Gazy, která trvá od 7. října 2023, zemřelo více než 70 000 lidí, tvrdí vědci ze dvou britských univerzit ve studii, která byla zveřejněna ve čtvrtek v lékařském časopise The Lancet a o níž informovala stanice CNN. Jde o odhad na základě analýzy statistických údajů od loňského října. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které ovládá teroristické hnutí Hamás, ve čtvrtek oznámilo nejméně 46 006 obětí z řad Palestinců za celou válku.
Podle studie zveřejněné v časopise The Lancet, na níž se podíleli odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM), Cambridgeské univerzity a americké Yaleovy univerzity, je údaj uváděný hnutím Hamás podhodnocený asi o 41 procent. Experti zkoumali období od října 2023 do konce loňského června, v němž podle nich v Pásmu Gazy zemřelo na „traumatická zranění“ odhadem 64 260 lidí. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze za toto období uvádělo nejméně 37 877 mrtvých Palestinců.
Asi 59 procent obětí bojů v Gaze byly podle této studie ženy, děti a lidé starší 65 let. Také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) už loni uvedl, že většina obětí jsou ženy a děti.
Od začátku roku zemřelo v Pásmu Gazy minimálně 74 dětí, uvádí UNICEF. Některé v humanitární zóně
Číst článek
Studie britských a amerických vědců, stejně jako ministerstvo zdravotnictví v Gaze, nerozlišuje v počtu mrtvých mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu a členy jemu spřízněných ozbrojených skupin.
Podhodnocení údajů ministerstva v Gaze studie vysvětluje tím, že Pásmo Gazy i jeho zdravotnická infrastruktura jsou zdevastované izraelským masivním bombardováním, takže nelze získat přesné údaje o mrtvých. Už dříve také nevládní organizace a úřady OSN uváděly, že tisíce obětí jsou stále pod troskami.
Podle údajů z loňského listopadu, o nichž ve čtvrtek informoval server The Times of Israel (ToI), zabila izraelská armáda na 18 000 palestinských ozbrojenců při ofenzivě a dalších tisíc při útoku Hamásu na Izrael z října 2023. Podle ToI při ofenzivě zemřely také čtyři stovky izraelských vojáků.
Izrael zahájil rozsáhlé bombardování Pásma Gazy a posléze pozemní operaci v Gaze na počátku října 2023 v odvetě za bezprecedentní teroristický útok. Hamás při něm 7. října vypálil několik tisíc raket na izraelské území a asi tři tisíce palestinských ozbrojenců vtrhlo z Pásma Gazy do izraelského pohraničí, kde povraždilo na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob uneslo do Gazy. Z toho zhruba polovinu propustil Hamás předloni koncem listopadu při dosud jediném příměří.
Rozsáhlé části Pásma Gazy byly za války srovnány se zemí a boje a blokáda tam způsobily hlubokou humanitární krizi. Přibližně 1,9 milionu z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy muselo opustit domovy, mnozí z nich se přemísťovali vícekrát a často jen do provizorních přístřešků, kde nemají dost jídla, ani pitné vody.
Tento týden informoval Dětský fond OSN (UNICEF), že jen v prvním týdnu letošního roku bylo v Pásmu Gazy zabito nejméně 74 dětí. Některé děti zahynuly i v takzvané humanitární zóně v oblasti Mavásí na jihu Pásma Gazy. Víc než milion dětí v Pásmu Gazy přežívá ve stanových táborech, kde podle UNICEF jen od 26. prosince zemřelo osm novorozenců a kojenců na podchlazení.