Nejvíce plastových odpadků je od Coca-Coly, zjistili dobrovolníci při úklidu pláží po celém světě
Hnutí Break Free From Plastic už druhý rok v řadě označilo Coca-Colu za nejhoršího znečišťovatele životního prostředí plasty. Organizace v září uspořádala 484 úklidů pláží ve více než 50 zemích, během nichž bylo nalezeno 11 732 kusů plastů pocházejících z obalů Coca-Coly. Společnost na zprávu reagovala prohlášením, že se tomuto kritickému, celosvětovému problému bude věnovat.
Na druhém a třetím místě se podle zprávy umístily společnosti Nestlé a PepsiCo. Mezi 10 největšími znečišťovateli byly dále Mondelēz International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris a Perfetti Van Melle.
Potravinářské firmy používají příliš plastových obalů. K neekologickému řešení svádí i reklamní potenciál
Číst článek
„Tato zpráva svědčí o tom, že velké společnosti musí nutně dělat více pro vyřešení krize znečištění plasty, kterou způsobily,“ řekl Von Hernandez, globální koordinátor Break Free From Plastic.
„Jejich neustávající závislost na jednorázových obalech vede ke vzniku více odhozených plastů do životního prostředí. Recyklace tento problém nevyřeší.“
„Znovu vidíme korporátní obry jako Coca-Cola, Nestlé a Pepsi znečišťovat naše řeky a pláže,“ řekl Independent.co.uk ředitel Greenpeace UK Louise Edge.
„Jde-li o jejich strategii boje s plasty, je zřejmé, že tyto celosvětové značky mají v plánu selhat. Pokud radikálně nezmění svou politiku, budou nejhoršími znečišťovateli i v příštích letech.“
Edge zároveň připomněl, že právě tyto společnosti mají zdroje na to, aby vytvořily inovativní, znovupoužitelné obaly. „Místo toho se soustředí na recyklaci nebo nahrazování jednoho obalu dalším.“
V žaludku malé želvy v USA našli 104 kousků plastu. Odpad měla v těle i další uhynulá zvířata na pláži
Číst článek
Reakce Coca-Coly
„Kdykoliv naše obaly skončí v našich oceánech – nebo kdekoliv, kam nepatří – je to pro nás nepřijatelné,“ řekl mluvčí Coca-Coly. Zároveň dodal, že společnost je součástí několika světových koalicí, které spolupracují na odstranění umělohmotného odpadu.
Upozornil také na program „Svět bez odpadu“, který korporace založila v roce 2017, a jehož cílem je obnovit, recyklovat a znovupoužít sto procent plechovek a lahví Coca-Cola.
Navržená řešení však kritizuje Abigail Aguilar z jihoasijské pobočky Greenpeace.
„Nedávné závazky korporátů k vyřešení krize bohužel nadále závisí na falešných řešeních, jako je například použití papíru nebo bioplastů. Tyto strategie ve velkém chrání zastaralý systém obalů na jedno použití, které způsobily tuto krizi, a jmenované společnosti nijak neochrání před tím, aby byly v budoucnosti znovu jmenovány největšími znečišťovateli.“
Začátkem roku 2019 Coca-Cola odhalila, že ročně spotřebuje tři miliony tun plastových obalů.
BREAKING: @CocaCola, @Nestle and @PepsiCo named top plastic polluters for SECOND year in a row.
— #BreakFreeFromPlastic (@brkfreeplastic) October 23, 2019
It's time we held them to account.
Read the full #BreakFreeFromPlastic #BrandAudit2019 report: https://t.co/TVptCFUDAQ pic.twitter.com/IT78TSWk1P