Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.
Na rozdíl od organického materiálu, který se rozloží maximálně za pár let, plasty zůstávají a živočichové tak mají ve volném oceánu příležitost na plastu přežít a rozmnožovat se.
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Drobné částečky byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.
„Mikroplasty máme v pitné vodě, v medu, v soli, máme je v jídle. Vlastně úplně nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví. Určitě ale víme, že je to špatně,“ popisuje expert Ivo Kropáček.
Za nejpalčivější problémy ale Češi pokládají hromadění odpadů a znečišťování pitné vody. Odpovědělo tak 92 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Monika Hertlová žije s partnerem v Cornwallu a společně založili organizaci Clean Ocean Sailing. S dobrovolníky jezdí čistit pobřeží od plastového odpadu.
Mezi 10 největšími znečišťovateli jsou také společnosti Nestlé a PepsiCo, Mondelēz International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris a Perfetti Van Melle.
Hráz má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje 1,1 bilionu až 3,6 bilionu kusů plastu.
„Bylo to jako ráj Karibského moře, kde najdete korálové útesy hrající všemi barvami. Bylo to úplně stejné, ale místo korálů to byly tašky,“ popsala dobrovolnice.
Na ostrovy na severu Nizozemska moře vyplavuje zboží z obří nákladní lodi. Plavidlo za špatného počasí ztratilo kontejnery s nákladem a voda pak předměty začala odnášet na jihozápad.
8 milionů tun plastu končí každý rok v oceánech. Během příštích sedmi let ve vodách na tři tuny ryb připadne jedna tuna plastů. Vyplývá to z analýzy The New Plastics Economy.
Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí nebo brčka. V budoucnu by se produkty měly vyrábět jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tak omezit znečišťování oceánů.
V tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu, našli vědci plastové částice. Znečištění může představovat hrozbu také pro lidské zdraví.
Mořských oblastí, ve kterých je v nedostatek kyslíku a většina vodních živočichů tam nemá šanci přežít, stále přibývá. Podle nové analýzy je jich dnes čtyřikrát víc než v roce 1950.
Evropská unie se rozhodla bojovat proti plastovému odpadu a chce zajistit, aby byl do roku 2030 každý obal recyklovatelný, informuje britský deník Guardian.
Evropská komise chce, aby od roku 2030 byly všechny plasty používané v unii recyklovatelné. Návrh je součástí strategie, kterou ve Štrasburku představili komisaři Frans Timmermans a Jyrki Katainen.
Filtr zachycuje zlomové množství škodlivin způsobené hořením cigaret. Představuje ale i velkou zátěž pro životní prostředí. „Je to toxický odpad, který zamořuje přírodu,” říká profesorka.