Prázdniny byly podle meteorologů chladnější a deštivější než v předchozích třech letech

V Česku byly letošní letní prázdniny chladnější než v předchozích třech letech. Průměrná teplota za červenec a srpen byla 18,3 stupně Celsia. Méně bylo i tropických dní. Naopak více pršelo, podle Českého hydrometeorologického ústavu to byly nejdeštivější prázdniny od roku 2014. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Martina Součková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léto

V Česku byly letošní letní prázdniny chladnější než v předchozích třech letech. Průměrná teplota za červenec a srpen byla 18,3 stupně Celsia (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stav povrchových vod byl na většině území lepší než loni a předloni v létě a celkový stav podzemních vod byl podle meteorologů jednoznačně nejlepší za posledních pět let.

Na dovolenou v Česku se chystají tři čtvrtiny Čechů. Nejméně z nich zamíří do Prahy

Číst článek

V červenci dosáhla průměrná teplota vzduchu 17,7 stupně Celsia, sedmý měsíc letošního roku byl podle meteorologů druhým nejchladnějším červencem za posledních deset let. Výrazně teplejší byl letos srpen s průměrnou teplotou vzduchu 18,8 stupně Celsia.

Jako celek byly letošní prázdninové měsíce chladnější než ve třech předešlých letech. V roce 2017 byla průměrná prázdninová teplota vzduchu 18,7 stupně Celsia, rok poté 20,2 stupně a loni 18,9 stupně Celsia.

Tropický den, kdy teplota alespoň na jedné z měřicích stanic přesáhla 30 stupňů, zaznamenali meteorologové o prázdninách v 28 dnech. V červenci to bylo 11 dnů a v srpnu 17. V předchozích třech letech se o prázdninách vyskytlo tropických dní více, v roce 2018 to bylo 44 a v roce 2017 a loni 32 tropických dní. Tropická noc se alespoň na jedné stanici vyskytla letos o prázdninách pouze v 15 dnech.

Srážek spadlo o prázdninách v průměru 171 milimetrů. „Jedná se o nejdeštivější prázdniny od roku 2014, kdy na našem území spadlo 193 mm srážek,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Více než 120 procent srážkového normálu 1981-2010 napršelo letos o prázdninách na Vysočině a v Moravskoslezském kraji.

Naopak méně než 80 procent normálu představoval srážkový úhrn v Ústeckém a Libereckém kraji, uvedli meteorologové. Zatímco loni byla suchem postižena převážná část země, letos šlo zejména o severozápadní Čechy a část jižní Moravy.

Rozdílné množství srážek

Stav povrchových vod byl na většině území lepší než loni a předloni v létě. Z pohledu povrchových vod rozdělují meteorologové území na dvě části.

Nebezpečí rozvodnění toků bude klesat. Směrem k víkendu se bude oteplovat, říká meteorolog

Číst článek

„V severozápadní polovině Čech se vyskytovalo nejmenší množství srážek, a tak zde byly průtoky ve vodních tocích většinou podprůměrné a pouze přechodně po srážkách průměrné. Naopak v jihovýchodní polovině Čech a na Moravě a ve Slezsku se srážky vyskytovaly mnohem častěji (a byly často i velmi vydatné) a průtoky zde byly průměrné až nadprůměrné. Stejná situace přetrvává i nyní v první dekádě září,“ uvedl ČHMÚ.

Letošní léto bylo příznivé pro podzemní vody. Začátkem července bylo v mělkém oběhu dokonce dosaženo mírně nadnormálního stavu. Poté hladina mírně poklesla, přesto zůstala po zbytek léta na normální úrovni.

Ani v tomto případě však situace nebyla na celém území stejná. Zatímco na západě a severozápadě Čech v průběhu léta převažovalo mírné až silné sucho, na zbylém území České republiky byla úroveň hladiny převážně mírně, místy až silně nadnormální, například v oblasti severní Moravy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme