„Tání ledovců destabilizuje půdy a přispívá k erozi,“ vysvětluje polární bioložka Kateřina Kopalová, která studuje krajinu v odledněných polárních oblastech.
„Je tu vysázený rozchodníkový koberec, který se sem dováží v balech a rozkládá se na připravený podklad. Má funkci akumulace dešťové vody,“ popisuje Ondovčák použité technologie.
Město proto chce do místních částí zavést vodovod, parkoviště i veřejné budovy přizpůsobit pro hospodaření s dešťovou vodou, budovat nové rybníky a ty staré opravovat.
Stav povrchových vod byl na většině území lepší než loni a předloni v létě a celkový stav podzemních vod byl podle meteorologů jednoznačně nejlepší za posledních pět let.
Za nedostatkem vody v mexickém hlavním městě je podle expertů přelidněnost města i plýtvání s vodou, za což částečně může i špatný stav rozvodného vodovodního systému.
Lyžaři stále častěji lyžují na umělém sněhu. K jeho výrobě je potřeba povrchová voda, kterou chce stát nyní zpoplatnit. Kolik vody se ale na umělý sníh spotřebuje, nikdo neví.
Umělý sníh zdraží skipasy. Stát totiž plánuje zdanit vodu, kterou vlekaři čerpají do sněžných děl. Z potoků a nádrží ji teď odebírají zadarmo. Často ale víc, než opravdu potřebují.
Ralsko na Českolipsku bojuje s nedostatkem vody, plánuje proto zalévat městskou zeleň zachycenou dešťovou vodou. Radnice proto připravuje stavbu dvou akumulačních bazénů.
Ministerstvo životního prostředí chce výrazně zvýšit poplatky za vypouštění odpadních vod i využívání podzemních zdrojů pitné vody. Počítá s tím návrh nového zákona. V Olomouci, která je na podzemních zdrojích závislá, by zdražení pocítili její obyvatelé i rozpočty měst.
V Náchodě dnes přišlo zhruba několik stovek lidí podpořit starosty z tohoto regionu, kteří se postavili proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu. Argumenty pro těžbu jsou ale také silné. Podle odhadů by mohly hluboko v podzemí ležet zásoby plynu, který by mohl snížit závislost České republiky na dovozu zemního plynu. A teoreticky také snížit cenu této suroviny pro spotřebitele.