Expert na těžbu plynu: Technologie vrtu dovolí ochránit zdroje povrchových vod

V Náchodě dnes přišlo zhruba několik stovek lidí podpořit starosty z tohoto regionu, kteří se postavili proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu. Argumenty pro těžbu jsou ale také silné. Podle odhadů by mohly hluboko v podzemí ležet zásoby plynu, který by mohl snížit závislost České republiky na dovozu zemního plynu. A teoreticky také snížit cenu této suroviny pro spotřebitele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemní plyn

Zemní plyn | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V republice se dělá 20 hlubokých vrtů každý rok. Technologie vrtání je úplně totožná jako pro vrty pro průzkum břidlicového plynu,“ vysvětloval v poledních Ozvěnách dne expert na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada. Podle něj není v případě těžby břidlicového plynu důvod k panice.

Těžba břidlicového plynu je na rozdíl od běžných ložisek plynu zemního složitější v tom, že musí dojít k závěrečnému štěpení na základě vody, písku a přidaného malého množství chemikálií.

„Hornina se rozštěpí. Veškerá ta kapalina, která štěpí, odejde. Ten písek otevře a drží otevřené pukliny,“ popisuje závěrečnou fázi těžby břidlicového plynu Benada a dodává, že přítok plynu je tomto případě podstatně nižší. Klasické ložisko zemního plynu se tak vytěží poměrně rychle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada vysvětloval v poledních Ozvěnách dne, čím se liší těžba břidlicového a bežného zemního plynu

Benada připouští, že chemikálie, které se používají ke štěpení břidlice, obsahují rakovinotvorné látky. Zdůrazňuje však, že obsah se pohybuje v desetinách procent z celého objemu kapalin.

„Ty látky mají dva významy: Dovolují písku, který tam tlačí spolu s vodou, aby lehce klouzal a dal se zatlačit do puklin. Čili jsou to nějaké povrchově aktivní látky, jako je třeba jar nebo prací prostředky, které používáme denně,“ vysvětluje Stanislav Benada a dodává, že bezpečnost jakéhokoli vrtání je vždy zajištěna tak, aby nedošlo ke kontaminaci povrchových vod do 20-50 metrů.

Odpůrci technologie frakování se však také obávají částečného úniku metanu, který je mnohonásobně účinnějším skleníkovým plynem než oxid uhličitý.

V poledních Ozvěnách dne vysvětloval Stanislav Benada, který spolupracuje se zahraničními těžařskými firmami, co to vlastně břidlicový plyn je.

Těžařům se v Náchodě nepodařilo rozptýlit obavy starostů

Číst článek

„Je to stejný zemní plyn jako ten, který se těží z klasických ložisek,“ říká Stanislav Benada a dodává, že vzhledem k charakteru výskytu břidlicového plynu nelze hovořit o ložiskách, ale spíše o zásobě této suroviny.

Standardně vznikají přírodní uhlovodíky tak, že se v geologické historii objevilo někde místo, na kterém byly dobré podmínky pro rozvoj planktonu v moři – bylo teplo a dost živin. Plankton následně odumíral a padal na dno moře, kde vznikalo černé bahno. Pokud geologické jevy, jako například vrásnění, posunuly toto bahno do hlouby kolem 2–3 kilometrů, došlo k ideální konstelaci pro vznik břidlice, ropomatečné horniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o jedné na Rádiu Česko, kteří se zamýšleli nad možnostmi využití a riziky těžby břidlicového plynu, byli Juraj Franců z České geologické služby a Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti z Ministerstva průmyslu a obcho

Z těchto hornin se ve stávajících podmínkách začal uvolňovat plynný uhlovodík, který v místech přirozeného rozpukání břidlice migruje do dalších geologických, většinou porézních vrstev, kudy se přibližuje k povrchu. Na povrchu je rozložen bakteriemi nebo vyprchá do atmosféry. Jestliže se plyn, který migruje k povrchu, zachytí v určitých oblastech, vznikne ložisko, které se nachází v hloubce zhruba 2–3 kilometrů.

„Největší ložisko v republice má zhruba pět kilometrů a je kilometr široké,“ upřesňuje Stanislav Benada.

Těžba břidlicového plynu budí v Evropě rozporuplné pocity

Číst článek

Plyn, který se z břidlic nedostane ven, aby mohl migrovat, zůstává v břidlicích zakonzervovaný a může být velký až 40krát 10 kilometrů.

„Ten, kdo ten plyn hledá nebo chce těžit, se nemusí koncentrovat na nějaké jednotlivé místo, ale může najít v tom obrovském bazénu málo konfliktní místa, kde vrt nevadí přírodě ani lidem, a tam může proto provést v konečné fázi zkušební vrt,“ přibližuje princip těžby Stanislav Benada.

Protest v Náchodě byl svolán proto, že starostové obcí z území, kde by se měly provádět průzkumné vrty, mají obavy z poškození životního prostředí. V náchodském hotelu se vzápětí sešli starostové se zástupci těžařské firmy Hutton Energy.

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu, včetně nalezišť v Česku

Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme