Antidepresiva ve vodě ohrožují ryby. Vědci v rámci nové studie vyzývají k jejich větší ochraně

Mezinárodní studie vedená biology z Monash University a Tuscia University odhalila, jak dlouhodobé působení farmaceutických škodlivin dramaticky mění chování ryb, jejich životní styl a reprodukční vlastnosti. Výzkum prováděný po dobu pěti let publikoval časopis Journal of Animal Ecology.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ryby, jezero, rybník, ilustrační

ryby, jezero, rybník, ilustrační | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash

Vědci si všimli, že antidepresiva, která se dostávají do australských potoků a řek, výrazně mění chování a reprodukci ryb. Zejména antidepresiva jako fluoxetin, který se prodává pod obchodním názvem Prozac, se stala všudypřítomným problémem ve vodních plochách po celém světě. Tyto znečišťující látky se často dostávají do vody vypouštěním odpadních vod a přetrvávají v nízkých koncentracích v řekách, jezerech i oceánech, píše server Technology Networks.

Ryby mohou být závislé na antidepresivech a drogách, které se dostanou do vody. Mění jejich chování

Číst článek

Studie sledovala samce živorodek duhových neboli gupek odchycených ve volné přírodě po dobu pěti let a vystavila je po několik generací různým koncentracím fluoxetinu. Vědci analyzovali zejména samce gupek kvůli jejich zvýšené citlivosti na změny prostředí a zjistili, že působení Prozacu výrazně snižuje jejich behaviorální flexibilitu. „Což vedlo k nižší schopnosti jedinců přizpůsobit svou vlastní aktivitu a rizikové chování v různých kontextech,“ uvedl spoluautor výzkumu Dr. Giovanni Polverino, odborný asistent na univerzitě v Tuscii.

Jak podotkl britský web Independent, výzkumníci měřili klíčové znaky ryb, jako je stav těla, zbarvení a velikost gonopodia (samčího pomocného pářícího orgánu), modifikované řitní ploutve, kterou samci používají jako rozmnožovací orgán. Analyzovali také kritické znaky spermií ryb, včetně jejich vitality, počtu a rychlosti.

„I při nízkých koncentracích fluoxetin změnil tělesnou kondici gupek a zvětšil velikost jejich gonopodia, přičemž současně snížil rychlost spermií – což je zásadní faktor pro reprodukční úspěch,“ uvedla spoluautorka studie Upama Aich z Monash University v Austrálii.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme