Operace Silver A pomohla při atentátu na Heydricha. Před 72 lety navázala kontakt s Londýnem
Radistovi Jiřímu Potůčkovi se poprvé podařilo navázat spojení s Londýnem 9. ledna roku 1942. Díky tomu bylo možné operaci Silver A považovat za úspěšnou. Podílela se také na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Operace Silver A měla přímo z protektorátu Čechy a Morava zajišťovat kontakt s domácím odbojem a předávat informace pomocí vysílačky Libuše do Anglie. Výsadkovou skupinu Silver A tvořili Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček.
Libuše volá Londýn! Parašutisté po 75 letech opět volají z tajné vysílačky
Číst článek
„Skupina měla především obnovit rádiové spojení s Londýnem, také měla zkontaktovat domácí odboj, pomáhat mu a oživit jeho činnost. Měli také vytvořit konspirační středisko pro podchycení, příjem a zajištění dalších parašutistů. Tím asi nejznámějším počinem je aktivní účast na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha,“ popisuje historik Petr Odehnal.
Výsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. Miloš Kostelecký, který byl tenkrát ještě malé dítě, vzpomíná na to, jak jeho rodiče parašutistům z výsadkové skupiny Silver A hned po seskoku pomáhali. „U nás strávili první noc a potom už to běželo,“ popisuje.
Vypálení Ležáků
Přesně před 72 lety se úplně prvně ozval Radiotelegrafista Jiří Potůček do Londýna.
Ležáky si připomněly 77. výročí od vypálení obce nacisty, památku obětí uctil i premiér
Číst článek
Zpětná reakce se z vysílačky poprvé ozvala o 6 dní později. To vše se odehrálo v lomu Hluboká u Miřetic. A protože hrozilo zaměření vysílačky, byla postupně přesouvána do rybářské výzkumné stanice na sádkách u Lázní Bohdaneč, školy v Bohdašíně u Červeného Kostelce nebo i do mlýna v Ležákách.
Právě Ležáky nechali nacisti vypálit a jejich obyvatele zavraždit. Tenkrát v obci přežili jen dva lidé. Byla to odplata za to, že se tam ukrývala vysílačka Libuše, která měla svůj důležitý úkol při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A dnes tam tyto události připomene ve 14 hodin pietní akt.