Komu patří Královec? Jeho nárokování by bylo absurdní i pro Přemysla Otakara II., říká historička

Kalinigradská oblast je území mezi Litvou a Polskem, kde žije zhruba půl milionu lidí. Součást Ruska se rozkládá na 15 tisících kilometrech čtverečních a je strategickým místem u Baltského moře. Dřív ale patřila Polsku, Německu i Litvě. Až do roku 1946 se dnešní Kaliningrad jmenoval německy Koenigsberg, česky Královec. Jaká jsou historická fakta? Odkud se české „právo“ na Královec vzalo?

Jak to bylo doopravdy Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za Královec

Demonstrace za Královec | Foto: Stanislava Benešová | Zdroj: Právo / Profimedia

Recese hlavně na sítích o „referendu“ navazující na roli českého krále a údajného zakladatele Přemysla Otakara II., která by měla vést až k připojení k Česku, vzbudila nemalé emoce. Polsko-české téma se objevilo i v médiích, včetně například fotografie „českého pohádkového krtečka“ posazeného na pozadí Kaliningradu – a nejen to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královec jako české město? Poslechněte si celé Jak to bylo doopravdy

„Často nám vlastní životy a události připomínají něco, co jsme se učili v dějepisu. Ale tyto paralely obvykle pokulhávají. Protože se historické události odehrály v jiných souvislostech,“ odpovídá historička Eva Doležalová na otázku, jestli jde o čistou ironii, nebo historickou skutečnost.

Klíčovou postavou byl ve 13. století český král z rodu Přemyslovců – častokrát nazývaný „král železný a zlatý“ – Přemysl Otakar II.

„Jeho cesta na královský trůn byla komplikovaná: původně se s ním nepočítalo, byl totiž mladším synem. Ale osud tomu chtěl, a tak po smrti svého otce Václava usedl roku 1253 na český stolec. Tehdy začal strmý vzestup českého království a jeho velká kariéra. Měl úžasnou pověst a jeho říše se rozkládalo od Baltu k Jadranu,“ popisuje historička.

Otakar II. a němečtí rytíři

Každý středověký panovník tehdy musel počítat s mimořádně silnou pozicí hlavy katolické církve sídlící ve Vatikánu – papeže. Tehdy byl papežem výrazný Inocenc IV., kterého Přemysl Otakar II. potřeboval i k potvrzení své vlády v rakouských zemích. Také mu pomáhal v jeho expanzivní politice.

Letadlová loď Gott i ponorka Vondráčková. Twitter se baví nad ‚připojením‘ Kaliningradu k Česku

Číst článek

Tehdejší svět patřil křížovým výpravám, „které nesměřovaly jen do Svaté země, ale také na některá francouzská území. Byla i reakcí na některá nová etnika, mezi která patřili Mongolové, kteří se v tuto dobu dostávali do Evropy“, popisuje historička Doležalová.

Jedna z tehdejších křížových výprav vedla až do oblasti jihovýchodního Baltu, kde žili pohanští Prusové. Přemysl Otakar II. tehdy také potřeboval jít na pomoc Řádu německých rytířů. Do čela výpravy se postavil v lednu 1254. Výsledkem bylo přijetí řádu pod ochranu, kdy jim vydal slavnostní privilegium.

Pozdější kronikáři jako například Přibík Pulkava z Radenína ve své Kronice české velkolepě popisuje události tehdejší doby.

26:30

Debata o českém Kaliningradu zřejmě přeteče z twitteru do řetězových e-mailů, soudí analytik Šlerka

Číst článek

„Je k tomu ale potřeba být realističtí – Přemysl Otakar II. totiž pravděpodobně ke Královci vůbec nedošel. Zřejmě se tehdy oteplilo, oblast byla bažinatá a nebylo jednoduché pokračovat. Navíc ho zastihla zpráva o úmrtí papeže Inocence IV. I proto se musel vrátit domů,“ uvádí historička.

Historik Josef Žemlička ve své monografii o Přemyslu Otakaru II. píše: „Strategickou oporou řádové moci v Pobaltí se měla stát nová a delší dobu chystaná pevnost nazvaná po českém králi Královec. Sám Otakar měl navrhnout místo, kde by ji měli němečtí rytíři založit. To je ale fikce, neboť z časových důvodů se aktu založení města a hradu Královec nemohl osobně zúčastnit.“

Takže nedošlo na položení základního kamene, základů pevnosti či hradu, nezůstala tam ani vojenská výprava. Byla to velkorysá pomoc a ochrana Řádu německých rytířů, kteří mohli v této oblasti hospodařit a také sobě podřizovat nově dobytá území.

Jen vtip?

A tak nám z celé této velké události zůstává především vtip, o kterém se říká, že osvobozuje. Stejně jako nedostatek velkorysosti a porozumění pro humor. Historické události jsou zneužívány pro ospravedlnění neospravedlnitelného.

OBRAZEM: Patnáctý kraj Česka. Recesisté před ruským velvyslanectvím připojili Kaliningrad k Česku

Číst článek

Na otázku pořadu Jak to bylo doopravdy, jestli český král Přemysl Otakar II. stál v čele křížové výpravy a nezaložil město Královec, historička Doležalová odpovídá:

„Stál v čele křížové výpravy, ale trvalé zisky se mu nepodařilo zajistit. A co se týká Královce, došel do jeho blízkosti a pravděpodobně o tomto místě uvažoval jako o strategickém bodu. Zřejmě dal pouze souhlas k založení nějaké pevnosti, ze které pak vyrostlo město Královec.“

A dodává: „Toto území nikdy nepatřilo k českým zemím a nárokování by bylo pravděpodobně absurdní i pro samotného Přemysla Otakara II.“

Celý pořad Ivany Chmel Denčevové najdete v audiozáznamu.

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme