Mumie a kanopy. Archeologové objevili v Egyptě 2600 let staré pohřební místnosti

Archeologové v Egyptě objevili jižně od Káhiry pohřebiště a místnost pro mumifikaci mrtvých faraonů nebo vysokých příslušníků jejich dvora. O objevu nedaleko města Sakkára informovala agentura AP s odvoláním na prohlášení egyptského ministra pro památky Chálida Ananího.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na objevu, který pochází nejspíš z doby 664 až 404 let před Kristem, se podíleli archeologové z Egypta a Německa. V mumifikační místnosti se nacházejí nejrůznější nádoby a odměrky.

Slunce a kobry. Archeologové v Egyptě objevili zbytky chrámu z druhého století

Číst článek

Archeologové doufají, že jim nález pomůže odhalit více o olejích, které byly používány při mumifikacích za dob panovníků 26. dynastie.

„Jsme blízko senzačního odhalení a zjištění chemického složení těchto olejů,“ uvedl Ramadán Husajn, který vedl německo-egyptský tým archeologů.

Mezi nalezenými předměty bylo rovněž několik mumií v dřevěných rakvích, jedna z nich měla zlatostříbrnou masku, a také kanopy, tedy nádoby, do nichž se ukládaly vnitřní orgány zemřelého při mumifikaci.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme