„Jakékoliv lidské pozůstatky, i kdyby byly na hřbitově, jsou považovány za podezřelé, pokud o nich chybí záznamy,“ řekl forenzní geolog Alistair Ruffell z belfastské Queen's University.
Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián. Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí.
V kryptě kostela se totiž zlepšily mikroklimatické podmínky a těla se tak nebudou rozkládat. Veřejnost mít k mumiím přístup nebude, chystají se ale virtuální prohlídky.
V hrobce Ramesse II. byli nalezení mumifikovaní berani. Mimo ně zde archeologové nalezli i mumie dalších zvířat nebo dochované kožené oblečení či několik soch.
Mumie je nyní ve správě peruánského ministerstva kultury. Šestadvacetiletý muž byl spolu se svými dvěma přáteli zatčen a je vyšetřován pro podezření ze zločinu proti peruánskému kulturnímu dědictví.
Nálezům prehistorických zvířat napomáhá tání věčně zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci na ruském východě v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté či mláďata lva jeskynního.
Poprvé za víc než sto let objevili vědci v Egyptě portréty starověkých mumií. Až nečekaně realistické podobizny se objevily při výzkumu hrobek u egyptského Fajjúmu jihozápadně od Káhiry.
Doteď převládala hypotéza, že Ötzi byl zřejmě pastevec, jehož tělo se souhrou náhod uchovalo v ledu. Autoři nové studie ovšem tvrdí, že osud mumie mohl být trochu jiný.
Zdražování dopadá i na léky, píše Mf Dnes. Ovocnářům chybí podle Deníku brigádníci pro sklizeň. A ústup covidu prospívá i mumiím, informuje Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Částečně mumifikované zachovalé ostatky včetně vlasů a kostí patří otrokovi, jenž však podle svůj status v tehdejších Pompejích zvýšil a zbohatnul. Archeologové tělo našli na území Pompejí.
V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis
V minulosti vědci objevili pouze kosti medvěda jeskynního. „Je to nesmírně důležitý objev pro celý svět,“ myslí si vědkyně Lena Grigorjevová ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.
„Budete se asi divit, ale ty látky jsou pevné a opravdu drží. Jsou z 18. století a je vidět, že tehdejší výroba byla kvalitní," vysvětluje Pavla Karásková.
V úterním výběru z médií se dočtete, že o chystanou nemocnici ve Zlíně se podle Hospodářskýh novin zajímají policisté. Podle Lidových novin z důvodu karantény dochází k narušení sociálních vztahů.
„Vyrobili jsme zvuk Nesyamuna, který by vydával ve stavu, v jaké je v sarkofágu,“ řekl jeden z autorů profesor Davod Howard, ředitel oddělení elektroinženýrství Londýnské univerzity.
„Je to velmi speciální prostředí, kde není žádný kyslík. Je tam zima a roste tam rašeliník. To všechno jsou důvody, proč je tělo dodnes tak dobře zachovalé,“ vysvětluje kurátorka.
Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla.
Většina nalezených sošek zobrazovala kočky, což dokazuje, jakou úctu staří Egypťané těmto zvířatům prokazovali. Další zobrazovaly lva, krávu či sokola.
Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte, které bylo asi 12 000 let zamrzlé v permafrostu na Sibiři. Jde o nejstarší podobný nález. Nalezený psík je podle vědců velmi dobře zachovaný. Jinou psí mumii našli na stejném místě v roce 2011. Předpokládá se, že oba psi zahynuli při sesuvu půdy. Je možné, že už byli domestikováni lidmi.
Nový dokumentární film v expozici a bohatší festival Barokní jezuitské Klatovy. To jsou některé z novinek, které na letošní rok chystají Klatovské katakomby. Ty vstupují do páté sezony od rozsáhlé rekonstrukce, díky níž se staly nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve městě. Ročně se do nich podívá přes 40 tisíc návštěvníků.