Archeologové objevili poblíž Alexandrie přes 2000 let staré mumie. V jejich ústech nalezli i zlaté jazyky
Nedaleko Alexandrie v severním Egyptě objevili archeologové 2000 let staré mumie, jimž byly do úst vloženy zlaté amulety ve tvaru jazyka. S odvoláním na egyptské ministerstvo památek o tom napsal zpravodajský web BBC.
Mumie, které nejsou dobře zachované, byly nalezeny v 16 skalních hrobkách v areálu chrámu Taposiris Magna. Objevil je tým archeologů z Egypta a Dominikánské republiky. Podle něj byly mumiím do úst vloženy zlaté amulety ve tvaru jazyka, aby v posmrtném životě mohly promluvit před soudem boha Usira.
Hledání pokladů na hraně zákona. Detektoráři nemají nárok na nálezné, měli by spolupracovat s archeology
Číst článek
Starověcí Egypťané věřili, že Usir je bohem podsvětí a soudcem mrtvých. Tento bůh byl podle archeoložky Kathleen Martínezové rovněž zobrazen na pozlacené kartonáži, materiálu vyrobeném z vrstev sádry, lnu a lepidla, jedné z mumií. Kartonáž přitom podle ní tuto mumii pokrývala jen částečně.
Hlavu další mumie zdobila kartonáž s korunou, kobrou a rohy. Na hrudi měla mumie dekoraci ve tvaru náhrdelníku, ze kterého visela hlava sokola - symbol boha Hora.
Chálid abú Hamd, vedoucí památkářského úřadu v Alexandrii, uvedl, že při misi v Taposiris Magna byla rovněž objevena pohřební maska ženy, osm zlatých plátů ze zlatého věnce a osm mramorových masek z řecko-římské doby.
Podle ministerstva památek bylo dříve v chrámu nalezeno několik mincí se jménem a portrétem královny Kleopatry VII, která byla poslední vládkyní z řecky mluvící dynastie Ptolemaiovců. Egyptu vládla v období let 51 až 30 před naším letopočtem. Její sebevraždou po dobytí země Římem vláda Ptolemaiovců v Egyptě skončila.