Již 186 let mrtvý anglický filozof Jeremy Bentham míří do USA i se svým křeslem a vycházkovou holí
Britský filosof Jeremy Bentham míří do Spojených států. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by ale nebyl už 186 let po smrti. Ostatky excentrického myslitele uchovává Londýnská univerzita, teď putují za oceán, kde budou součástí výstavy v New Yorku.
S myšlenkou zachovat a vystavit své ostatky přišel sám osvícenecký myslitel. To, co je k vidění, nazval autoikona, což odkazuje k náboženským obrazům. Je to taková ikona či relikvie jeho samotného.
V blízkosti slavného Stonehenge povede tunel. Budoucí generace to odsoudí, tvrdí archeologové
Číst článek
„V podstatě je to kostra. Ta je obalená dřevitou vatou a plátěnou bandáží a oblečená do šatů, které patřily samotnému filozofovi,“ popisuje historik Tim Causer.
„Když jej viděla poprvé, nevěděla jsem, co to je. Pomyslela jsem si, hm, pěkné. Teď už to samozřejmě vím a vlastně je mi ta myšlenka sympatická," svěřuje se studentka.
Každého upoutá především filozofova hlava. Vypadá velmi zachovale, je ovšem z vosku.
Slavný 'Orel Eddie': Britové nejsou národ pro zimní sporty, utrácíme za ně příliš
Číst článek
„Původně patřila k ikoně i samotná hlava, její konzervace se ale, jak vidíte, moc nepovedla. Dr. Smith ji vysoušel nad výpary kyseliny sírové. Pokožka silně zhnědla a tvář je celá svraštělá.“
Traduje se, že na zasedání akademické rady vozí pravidelně i filozofovu mumii nebo chcete-li autoikonu.
„To je jeden z mýtů. Ve skutečnosti je přítomen jen na velmi významných schůzích," vzpomíná Tim.
„Je to bizarní. Ale myslím, že není mnoho univerzit, které takto uchovávají ostatky svého zakladatele,“ říká Tim.
Teď Benthamova autoikona poprvé po 186 letech opustí půdu univerzity a poputuje přes oceán. Spolu s jeho kloboukem, křeslem a vycházkovou holí. Původní pravá hlava, která se mumifikátorům nepovedla, ale zůstane v Londýně.