Britské město zasadí hrušeň z Lidic. 'Dokazuje vítězství nad silami temna,' říká místní obyvatel
Málokterá dvě místa na Zemi váže tak silný vztah jako středočeské Lidice a severoanglický Stoke on Trent. Pouto vede až do druhé světové války, kdy po vypálení vesnice nacisty zorganizovali angličtí horníci celonárodní sbírku na její obnovu. Na důkaz přátelství v úterý před radnicí na severu Anglie zasadí hrušeň z Lidic.
Není to hrušeň ledajaká, je to štěp ze stromu, který jako jediný přežil nacistické běsnění v Lidicích.
Britské městečko zasadí hrušeň z Lidic. 'Dokazuje vítězství nad silami temna,' říká místní obyvatel. Natáčel zpravodaj Jaromír Marek
„Je to výraz naděje, důkaz vítězství nad silami temna. Pro nás, obyvatele Stoke je to také výraz přátelství s českými Lidicemi,“ říká pro Radiožurnál Alan Gerrard, který se propojení mezi oběma obcemi snaží udržet při životě.
Málokdo ví, že to byli právě britští horníci, kteří významnou měrou finančně přispěli k obnově vesnice vypálené nacisty.
Už v roce 1942 právě tady vznikla kampaň nazvaná Lidice musí žít. Filmový týdeník z roku 1942 připomíná návštěvu prezidenta Edvarda Beneše ve Stoke. Na viktoriánské radnici vlaje československá vlajka a Beneše vítají angličtí vojáci i horníci.
'Když ztratíte rodinu, ztratíte všechno.' Pamětníci vzpomínají na zkázu Lidic
Číst článek
„Stoke on Trent byl vždy hornické město. Když se tady lidé dozvěděli o tragickém osudu svých kolegů horníků, rozhodli se pomoci, pomoci lidem, které nikdy neviděli, lidem v daleké zemi. Byl to výraz velké solidarity,“ dodává Gerrard.
Peníze, které se v Británii vybraly, zaplatily z velké části stavbu nových Lidic. Zmínka o tom ale záhy z učebnic dějepisu zmizela.