Hrušeň není ani příliš mohutná, se svým věkem 110 let nepatří ani mezi nejstarší stromy, a rozhodně se nedá říct, že by byla symetrická. Jenže stojí sama uprostřed pole a o svůj život se musela prát.
Málokterá místa na Zemi váže tak silný vztah jako Lidice a Stoke on Trent. Po jejich vypálení nacisty uspořádali horníci celonárodní sbírku na obnovu. Na důkaz přátelství tam zasadí hrušeň z Lidic.
V Dolních Vilémovicích na Třebíčsku někdo zlomil památnou hrušeň. Její roub pocházel ze stromu, který jako jediný přežil vypálení Lidic. Dolní Vilémovice za druhé světové války málem potkal stejný osud jako právě Lidice. Loni v listopadu strom vysadily děti z pěti základních škol jako připomínku této tragédie.
S nápadem přihlásit strom do ankety, kterou pořádá Nadace Partnerství, přišly děti ze základní a mateřské školy v Týně nad Bečvou. Přestože v okolí Helfštýna našly hned několik zajímavých dřevin, vybraly si planou hrušeň.
Ještě během dneška je možné hlasovat v anketě Strom roku. Vítěz soutěže získá finanční odměnu, za kterou bude moct nechat svůj strom odborně ošetřit nebo vysadit v jeho okolí nové stromy. Jméno výherce vyhlásí Nadace partnerství 18. října. Jihočeský kraj letos reprezentuje hrušeň, která roste v Dolní Radouni na Jindřichohradecku.
Možná, že máte na zahradě poklad, ale nevíte o tom. Ani není zakopaný pod zemí. Tam má jen kořeny. Na zahradách hlavně starších domů nebo ve starých sadech se občas najdou staré a dnes už ojedinělé odrůdy ovocných stromů. Jadernička moravská, Fulnecké, Kardinál žíhaný a Míšeň jaroměřická, to jsou jen některé z jabloní, které se snaží zachránit Český svaz ochránců přírody v rámci programu Záchrana krajových odrůd.
V Lidicích na Kladensku se dnes 14. 4. ve 14 hodin uskutečnilo setkání u památné hrušně - stromu, který jako jediný přežil zničení obce nacisty. Za války byl totiž ještě nenápadným proutkem, který až v roce 2001 pamětníci identifikovali jako původní.