Dvacet svazků, 750 autorů. Práce na Encyklopedii českých právních dějin jsou v polovině

Úctyhodných dvacet svazků bude mít Encyklopedie českých právních dějin. Aktuálně jsou její autoři v polovině tvorby. Vydané už jsou třeba svazky, které se věnují politickým procesům - a to od těch nejstarších až po současnost. Podle autorů je encyklopedie psaná i pro laiky. Přesto to někdy může být trochu „těžké" čtení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Spravedlnosti (kupole soudní budovy Old Bailey, Londýn). Ilustrační foto

Socha Spravedlnosti (kupole soudní budovy Old Bailey, Londýn). Ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Lonpicman

„Nevážil jsem ji, ale váží asi kilo. Každý díl má v rozmezí 800 až 900 stránek,“ popisuje Radiožurnálu tmavě modrou knihu s výrazným bílým nadpisem odborník na historii práva a hlavní redaktor Encyklopedie českých právních dějin Karel Schelle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práce na Encyklopedii českých právních dějin jsou v polovině. Více si poslechněte v reportáži Evy Rajlichové.

Encyklopedie začala vycházet v roce 2015, hesla se v ní řadí podle abecedy. V posledních vydaných svazcích přišlo na řadu písmeno P a heslo Procesy.

„Je to celkem přes 200 politických procesů. V podstatě se tam najdou všechny důležité, známé, od středověku, Dalibor, Hus a tak dále, až po nejnovější dobu. Myslím, že poslední je tam proces s vydavateli Mein Kampf,“ řekl Schelle.

Heslo, které se vztahuje k politickým procesům za totality, zpracovával historik Tomáš Bursík z Archivu bezpečnostních složek. Jak sám říká, nechtěl popisovat jednotlivé případy, ale spíš popsat jejich podstatu.

„Těch několik tezí, které doufám v tom hesle jsou čitelné, je jednak vůle, moc, chtíč komunistické strany ovládnout společnost, zastrašit ji. Dalším důvodem je vyloučit opozici. Další úrovní pak může být konstrukce procesů, scénář, spolupráce jednotlivých mocenských složek komunistického režimu, který je ovládal. Mám na mysli státní bezpečnost, prokuraturu, justici jako soud,“ popsal Bursík.

Podle Karla Schelleho nejde ale v žádném případě o dílo určené jen pro právníky. „Pro tu nejširší veřejnost, která se zajímá o dějiny, právo,“ vysvětlil Schelle.

Na Encyklopedii českých právních dějin pracuje na 750 autorů - z Česka i ze zahraničí. Dokončená by měla být zhruba za dva roky.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme