Archeologové hlásí objev, který může přepsat dějiny osídlení Austrálie

Objev v jeskyni v severní Austrálii naznačuje, že první lidé na kontinent přišli asi o 18 000 let dřív, než se předpokládalo.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenná hlava sekery vykopána u Madjedbebe v severní Austrálii

Kamenná hlava sekery vykopána u Madjedbebe v severní Austrálii | Foto: Chris Clarkson-Gundjeihmi Aboriginal Corporation | Zdroj: Reuters

Tým australské Queenslandské univerzity vedený Chrisem Clarksonem objevil celou řadu nástrojů a dalších artefaktů z doby kamenné. Mimo jiné například kamenné sekery.

Podle autora studie doktora Clarksona se dokonce našla vůbec nejstarší sekera s podélnou osou na světě vyrobená broušením a nikoli štípáním kamene.

Archeologové našli v Mexiku věž z lebek. Mění teorii o rituálech Aztéků

Číst článek

Dále vědci na místě našli ještě brusné kameny anebo okrové křídy, které podle doktora Clarksona dokazují kulturnost prvních obyvatel Austrálie - myslí si, že sloužily ke kreslení nástěnných obrazců. To je podle týmu Queenslandské univerzity důležité, protože to naznačuje vyšší kulturní vyspělost prvních Australanů.

Nejstarší z nalezených artefaktů archelogové datují do doby před 65 000 lety, což by znamenalo, že první lidé do Austrálie přišli o nějakých 18 000 let dřív, než se předpokládalo. Podle dosud známých nálezů se počátky lidského osídlení Austrálie datovaly do doby mezi 47 000 a 60 000 lety s tím, že průkazné zatím bylo spíše to pozdější datum. Těch 18 000 let by navíc znamenalo nejen přepsání dějin osídlení Austrálie, ale i celkově putování člověka mimo Afriku.

Studie zveřejněná v časopisu Nature navíc vyzdvihuje význam lokality, kde se ty zmíněné předměty našly. Lokalita Madjedbebe v severní Austrálii byla významná už dávno před tímto objevem - právě tady se totiž už dříve našly ty dosud nejstarší stopy lidské existence v Austrálii. Místo leží asi 300 kilometrů východně od severoaustralského Darwinu v rezervaci, kterou dodnes spravují původní obyvatelé Austrálie. Vědci na ní pracují už 30 let.

Toto místo je svědkem několika tisíc let starého lidského osídlení. Mimo jiné se v něm už dřív našly nástěnné malby - a to jak z dávné historie, tak i z období prvních kontaktů mezi Austrálci a prvními Evropany - jsou tam tak například i obrazy pušek, vozů nebo evropských lodí.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme