Před 70 lety vznikla 'ozbrojená pěst dělnické třídy'. Komunisté s nezákonnou armádou začali přebírat moc

Před 70 lety začaly vznikat nechvalně známé Lidové milice. Ozbrojení dělníci měli v únoru 1948 dohlížet na převzetí moci komunisty. Hlavní událostí 21. února 1948 ale byla mohutná demonstrace na podporu komunistů na Staroměstském náměstí v Praze.

Únor 1948 Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidové milice na Karlově mostě v únoru 1948

Lidové milice na Karlově mostě v únoru 1948 | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Krok po kroku se komunisté v únoru 1948 přibližovali k převzetí moci v Československu, klíčem ke změně se stala demise ministrů tří nekomunistických vládních stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 70 lety začaly vznikat nechvalně známé Lidové milice.

Předseda vlády Klement Gottwald tlačil prezidenta Beneše k tomu, aby jejich rezignaci přijal a na uvolněná místa jmenoval jeho kandidáty. Přesně před 70 lety, 21. února 48, podpořila Gottwaldovy požadavky mohutná manifestace na pražském Staroměstském náměstí.

„Soudružky a soudruzi, tak si konečně uděláme pořádek v naší republice! Tak dáme jednou, ale už navždy na pamětnou reakci a zradě!“ promlouvala k rozvášněným davům Vlasta Koušová-Petránková.

'Volám vás k bdělosti a pohotovosti!'

Předseda vlády Klement Gottwald v projevu z balkonu Paláce Kinských překroutil podstatu vládní krize. Mimo jiné vyzýval k vytváření akčních výborů Národní fronty.

Vznikaly v závodech i organizacích a jejich úkolem bylo prosadit vůli komunistů a z veřejného života odstranit odpůrce komunistické strany.

„Občané a občanky, drazí přátelé, volám vás k bdělosti a pohotovosti, volám vás, všechny dobré Čechy a Slováky, vás všechny, k jednotě a svornosti! Tvořte akční výbory Národní fronty k demokratických a pokrokových představitelů stran a všenárodních organizací!“ hřímal Gottwald. Staroměstské náměstí se otřásalo vášnivými projevy souhlasu s myšlenkami a plány komunistů.

Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu soudobých dějin tehdy považovala spousta lidí komunistickou ideologii za cestu k lepší společnosti.

„Ty zážitky desetiletí před tím, velká hospodářská krize, kapitulace, Mnichov, okupace, osvobození sovětskou armádou – to všechno přispívalo k tomu, že si nezanedbatelná část společnosti představovala, že je potřeba začít znova a jinak a lépe a že ta komunistická dává jakýsi návod k vybudování lepší a spravedlivější společnosti. Takhle to vnímala asi ne většina, ale ne nevýznamná část společnosti,“ říká Radiožurnálu Tůma.

Zatýkání poslanců

KSČ také 21. února začala s organizováním Lidových milicí, tzv. ozbrojené pěsti komunistické strany. Oddíly vznikaly nejprve ve velkých závodech Prahy a Bratislavy.

„Byly tam prvky, které v žádném případě neměly oporu v ústavě a v zákonech: akční výbory Národní fronty, které v zemi přebíraly moc už před 25. únorem. Účinkování lidových milicí čili ozbrojené organizace, která vůbec v zákonech až do roku 1989 žádnou oporu neměla, zatýkání poslanců - někteří poslanci národních socialistů nebo lidovců byli zatčeni ještě během té krize. Nedbalo se na jejich imunitu… Čili v žádném případě to nebylo ústavní řešení konfliktu,“ připomíná historik Oldřich Tůma.

Průběh února 1948 | Zdroj: Český rozhlas

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme