Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové.
Před 35 lety se už všude kolem něco dělo, jen v Karviné nic. „Byl to takový kraj, kde se lámaly rekordy. A my jsme si říkali, že musíme probudit i ty naše havíře,“ vzpomíná Apostolis Konstantinidis.
Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost „ochraňovat“. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě, řekl předseda ANO Andrej Babiš.
Zatímco odčinit nejvíc donebevolající křivdy komunismu se české společnosti daří, potrestat viníky, politicky odpovědné za desetiletí totalitního marastu, jsme za posledních 35 let nestihli.
47:41
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Alexander Beer se oženil v pětadvaceti letech. V sovětské textilní továrně u Moskvy se zamiloval do půvabné dělnice Márie. Beer svoji manželku, kterou prý vroucně romanticky miloval, opustil.
Nad Ficovým nehorázným prohlášením stojíme ve strmém údivu. Ale vlastně bychom možná ani neměli. A budeme zvědavi, jestli se někdo na české straně pokusí jeho absurdní myšlenkový oblouk papouškovat.
Přesně před 35 lety vystoupil tehdejší šéf komunistů Jakeš s projevem v Červeném Hrádku. Původně tajný proslov unikl na veřejnost a některé jeho části, zejména věta o „kůlu v plotě“, poté zlidověly.
Řada křiklavých případů v některých obdobích i samotné komunisty přivedla k rozhodnutí, že je třeba napravit alespoň něco. Procesy nazývané „rehabilitační“ měly pojmenovat nespravedlnosti.
V Česku jsou asi 3000 soudců a soudkyň, podíl bývalých straníků je tedy necelých šest procent. Jejich počty postupně klesají, může za to generační obměna.
Vykreslit Závodského jako pozdější „oběť“ politických procesů by bylo nesprávné: většina akcí Státní bezpečnosti v letech 1948 až 1951 včetně mnoha provokací se děla za jeho aktivního přispění.
Když začaly přicházet další zprávy o konkrétních politických a ekonomických změnách nejen v Sovětském svazu, naděje, že to bude jen nějaká sovětská ideologická kampaň, skončila.
„Vznikly a fungovaly pouze na základě stranického rozhodnutí komunistické strany až do jejich zrušení v prosinci 1989. Základem demokratického státu je, že ten má v rukou ozbrojené složky. “
48:33
Minkovice (Liberecko)||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Minkovice patřily k nejhorším československým kriminálům a případ dobře ukazuje, jak nedůsledně a vágně se český právní systém po pádu komunismu vyrovnával s režimisty.
Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět došel k názoru, že už nemá o lidstvu žádné přehnané iluze. Třeba proto, že i přes protektorát a holocaust nikdy nezmizel antisemitismus.
Od pádu komunistické totality uplynulo už skoro 34 let. Server iROZHLAS.cz připomíná případy, které by mohly některé křivdy komunistické justice napravit.
Sequens natočil dvacítku celovečerních filmů a inscenací, několik filmů dokumentárních a dva seriály. Na stříbrné plátno převedl ikonické zpracování atentátu na Reinhrada Heydricha (Atentát, 1964).
Publicistický pořad Lidé, život, doba začal v roce 1968 čím dál častěji upozorňovat na to, že třeba plánované hospodářství a vlastně celá dosavadní politika země v mnoha ohledech nefunguje.
V pondělí uplyne 55 let od počátku sovětské okupace Československa. Ačkoli u nás armáda zůstala nečinná, jen od srpna do prosince 1968 zemřelo v důsledku invaze asi 135 československých občanů.
Už 22 měsíců nesedí v Poslanecké sněmovně komunisté, nicméně je v dolní parlamentní komoře občas celkem zdatně zaskočí zástupci strany ze zcela opačného konce názorového spektra.
První máj se slavil prostřednictvím průvodů, které se tvářily jako spontánní manifestace. Ve skutečnosti šlo o připravované akce, na kterých se vyžadovala účast.
47:35
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Svědectví Jarmily Kovářové, která prožila pět let ve slovenských věznicích. Její tatínek totiž nechtěl odevzdat rodinný majetek do JZD a postavil se komunistickému útlaku.
„Oba Prchalové jsou obrazem doby, ve které působili. Doby, kdy bylo v zájmu strany dovoleno dělat provokace, používat násilí,“ říká historik Jan Kalous.
Vládní koalice chce ve Sněmovně prosadit návrh, aby se lustrační zákon znovu vztahoval i na premiéra a ministry. ANO upozorňuje, že zde po zpřísnění není společenská poptávka.
Po únoru 1948 byl Šváb dál povyšován, až se v září 1950 stal náměstkem ministra národní bezpečnosti. S jeho působením v bezpečnostních složkách je spojeno využívání nezákonných vyšetřovacích postup.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.