Předák Klement Gottwald tehdy vyhlásil, že „socialistická zákonnost bude metodou vlády, základní politickou směrnicí podmíněnou konkrétní situací třídního boje“.
Po válce působil ve Vinohradské nemocnici spolu s Ladislavem Haasem, osobním lékařem Klementa Gottwalda. Ve funkci ho na jaře 1945 vystřídal právě Haškovec.
„Vznikly a fungovaly pouze na základě stranického rozhodnutí komunistické strany až do jejich zrušení v prosinci 1989. Základem demokratického státu je, že ten má v rukou ozbrojené složky. “
Zkusila si řídit tank, naučila se skládat střelné zbraně a trénovaly ji také jako radistku. Dnes 92letá Alena Hurychová z Jihlavy absolvovala na počátku 50. let vojenskou přípravu.
Alexeji Čepičkovi se podařilo stát se oblíbencem sovětského vůdce Josifa Stalina, který ho považoval za budoucnost Československa. Poté, co Stalin zemřel, ale upadl Čepička v Moskvě do nemilosti.
„Ve spisu se objevují klasické obraty, že představovali závadovou mládež. Byli to mladí lidé, kteří nebyli podchyceni v masových organizacích. To se spisem line jako červená niť“ říká historik.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.
Jakub Doležal pro archiv kanceláře prezidenta pracoval skoro 15 let, téměř polovinu z toho jako vedoucí. V archivu skončil v březnu 2021 poté, co bylo jeho místo zrušeno v rámci reorganizace.
Prezident Miloš Zeman pronesl svůj poslední vánoční projev. Poslechněte si ho spolu s projevy všech československých a českých prezidentů od dob T. G. Masaryka.
„Zpočátku byl hledán obviněný, který by reprezentoval takzvanou nacionalistickou úchylku. Než ale k procesu s Rudolfem Slánským došlo, změnily se akcenty sovětské politiky,“ popisuje historik.
Mezi dvěma nejmocnějšími muži komunistické strany - Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským bylo zpočátku mnohaleté přátelství. Přesto Gottwald nakonec neváhal Slánského obětovat.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
Rudolf Slánský se narodil v roce 1901 v rodině židovského obchodníka. V Plzni vystudoval gymnázium a poté odešel do Prahy. Členem komunistické strany se stal již v roce jejího vzniku, tedy 1921.
Josif Stalin a Klement Gottwald získali čestné občanství v letech 1945 a 1948. Zastupitelé Jičína na základě výsledků ankety odmítli přejmenovat ulice Ruská a M. Koněva.
Za všechny nezdary mohl třídní nepřítel. Na venkově to byl prohnilý pozůstatek předmnichovské republiky. Úspěšní sedláci, kteří nesouhlasili s překotnou kolektivizací, si vysloužili označení kulak.
Gustáv Husák tajil své zdravotní problémy i před svým nejbližším okolím, kdežto o nemocech Ludvíka Svobody vycházely referáty na stránkách Rudého Práva.
Odsouzen komunistickým režimem byl nejen otec, ale i celá rodina. Manželka těžko hledala práci, děti měly znemožněné studium. Nejstarší z nich Marta Zápotočná přesto zvládá svůj osud.
Českoslovenští legionáři za první světové války opanovali obrovskou část Sibiře, aby se pak před sto lety vrátili do vlasti a ovlivnili politické a společenské klima první republiky.
„Byla to taková zajímavá postava, drobná stařenka to byla, a velice příjemná,“ vzpomíná místní badatel Pavel Vomela, který se životem Marie Maškové z Havlíčkobrodska zabýval.
Od dětství toužil studovat a stát se farářem. Otec byl ale proti. Na gymnázium se proto Josef Toufar přihlásil až po jeho smrti. V té době mu bylo už 26 let.
Návrh na odebrání čestného občanství podal radní Miroslav Indrák (ANO), hlavním důvodem podle něj byla odpovědnost za politické procesy. Proti návrhu zvedli ruku všichni zastupitelé z KSČM.
Nejdřív chtěli s kamarádem protestovat mlčky, chodit třeba v den výročí po městě v černém pohřebním oblečení, ale ten nápad zavrhli s tím, že by si takové věci nikdo nevšiml.
Senátoři před pár dny zvolili členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) někdejšího ministra vnitra Františka Bublana. Předsedové odborových organizací ústavu s tím nesouhlasili.
Hanoj si přeje, aby experti z Moskvy přijeli na pomoc i tentokrát. V červenci tak budou čtyři ruští specialisté vietnamské radě pomáhat s návrhy, jak tělo „zajistit a uchovat“.