Čeští gymnazisté uspěli v mezinárodní vědecké soutěži

Na mezinárodní soutěži pro mladé vědce Intel ISEF, která se konala v Los Angeles a které se účastnilo 1500 středoškolských studentů z 65 zemí světa, uspěli dva čeští středoškoláci. Druhé místo zde získal Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli za technické řešení ovládání počítače očima a do finále se probojovala i studentka Gymnázia v Brně-Řeckovicích Tereza Agáta Veselá s pozoruhodným výzkumem kvality spermatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student Filip Naiser se svým vítězným projektem "Eye-Controlled Cursor"

Student Filip Naiser se svým vítězným projektem "Eye-Controlled Cursor"

Představte si, že možná už brzo budeme ovládat počítač bez klávesnice a myši. Počítač bude doslova dělat, co nám na očích uvidí, kurzor se bude hýbat podle pohybu našich očí. Není to hudba vzdálené budoucnosti – vynález Eye-Controlled Cursor už existuje.

Filip Naiser se touto technologií zabývá delší dobu a již loni s ní uspěl v jiné soutěži. Od té doby však mnohé vylepšil. „Na začátku minulé verze probíhala zdlouhavá kalibrace. Největší pokrok od minulého roku je ten, že pokud se dodrží nějaké ideální podmínky, stačí k používání nasadit čepici s kamerou,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti Filip Naiser a Tereza Agáta Veselá byli hosty Světa o jedné

Kamera umístěná na kšilt běžné čepice snímá oko tak, aby nebránila ve výhledu. Klikne se na dvě tlačítka, která provedou kalibraci, a může se začít používat celý software. Kurzor už poslouchá pohyby oka.

Naiserova technologie má velkou šanci na použití v praxi, a to poměrně brzy. „Chtěl bych to dotáhnout, aby z toho byl definitivní produkt, který se dá stáhnout z mých webových stránek a usnadní život v praxi,“ říká student, který se momentálně chystá k maturitě.

Sperma mají nejkvalitnější mladí muži z hor

V jiné kategorii losangeleské soutěže uspěla také brněnská studentka Tereza Agáta Veselá. Nejčastěji prý musela vysvětlovat, proč si zvolila právě téma Porovnání kvality spermatu u mužů podle věku, povolání a místa bydliště.

„Rodiče jsou doktoři, takže mne to tam také táhne, a v poslední době je neplodnost diskutované téma. Chtěla jsem se na to podívat zase z jiného úhlu,“ vysvětluje.

Z brněnského Centra pro asistovanou léčbu neplodnosti získala asi 4 tisíce vzorků – od dárců spermatu i neplodných mužů. U spermiogramů porovnávala objem, koncentraci spermií, morfologii, tedy vzhled spermií, a jejich pohyblivost.

„Porovnávala jsem hlavně podle věku. Hodně se o tom mluví, ale nikdo neprokázal, že spermie se s věkem zhoršují. Rozdíly mezi nejmladší a nejstarší skupinou mužů byly opravdu velké,“ potvrzuje Veselá.

Podle místa bydliště vyšly nejlépe hornaté oblasti s velkým množstvím lesů a nízkým počtem emisí. Hůře vyšla velká města. Ve skupinách podle profesí dopadli nejhůře muži, kteří vykonávají psychicky náročná a sedavá povolání. Mají horší parametry spermiogramu.

Díky úspěchu v soutěži byli oba studenti přijati bez přijímacích zkoušek na ČVUT a Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme