Největší vojenský tábor od druhé světové. Zázemí až pro 4500 vojáků vzniklo kvůli olympijským hrám
Olympijské hry v Paříži doprovázejí ta nejpřísnější bezpečnostní opatření. Ve městě hlídkuje 45 tisíc policistů a četníků a pomoct jim přijely i policejní oddíly z více než 40 zemí včetně Německa, Španělska nebo Česka. Armáda postavila na okraji Paříže největší vojenský tábor od druhé světové války, kam se vejde 4500 vojáků. Do vojenského ležení se v dalším díle našeho olympijského zápisníku vypravil zpravodaj Českého rozhlasu.
Vojenský tábor se nachází na východním okraji Paříže v oblasti Vincenneského lesa. Rušno je v něm už brzy ráno, vojáci totiž vyrážejí na trénink.
Kolem projíždějí hlídky do centra. V táboře, v cizinecké legii, slouží i praporčík původem ze Slovenska. Vede potápěčský oddíl, který zajišťoval bezpečnost zahajovacího ceremoniálu na řece Seině.
„Narodil jsem se před rokem 1989. Jsem hrdý Čechoslovák. Zároveň mám i francouzské občanství. Žena je z Moravy. Mám na starosti potápěčskou skupinu. Skenovali jsme Seinu, abychom věděli, jak je hluboká a co je na dně. Využívali jsme k tomu i malý sonar,“ popisuje.
Vojáci hledali v Seině výbušniny. Kontrolovali taky pylony mostů a lodě, které při zahajovacím ceremoniálu převážely olympioniky.
„Kontrolovali jsme hlavně ty části lodí, které jsou pod vodou. Jsme bojoví potápěči, na takové operace jsme cvičení. Žádné současné výbušniny jsme v Seině nenašli. Zato jsme tam objevili munici z dřívějších válek,“ vysvětluje.
Vojenský tábor je město ve městě. Jeho součástí je velká kantýna, ve které se zrovna podávají těstoviny carbonara, ryba a maso. „Kantýna má asi 5000 metrů čtverečních. Je tu zhruba 2100 míst k sezení. Podává se tu snídaně, oběd i večeře,“ dodává.
Landry Jourdain je civilista. Pracuje pro francouzské ministerstvo obrany a měl na starosti stavbu tohoto velkého tábora. „Tábor byl postavený za 65 dnů. Najdete tady odpočinkové, výcvikové zázemí a samozřejmě ubytování pro vojáky. Cílem je, aby si tady vojáci, kteří slouží v operaci Sentinelle, mohli odpočinout a připravit se na další službu,“ popisuje Jourdain.
Francouzská vláda spustila operaci Sentinelle krátce po teroristických útocích v roce 2015. Během olympijských her tuto misi ještě posílila. Vojenský tábor na okraji Paříže se jmenuje podle bývalé vojáka a běžce Alaina Mimouna, který na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 vybojoval stříbrnou medaili a doběhl těsně za Emilem Zátopkem.
„Desátník Alain Mimoun se za druhé světové války vylodil v Itálii. Byl zraněný v bitvě o Monte Cassino. Málem mu amputovali nohu. Ze všeho se ale dostal. V roce 1956 vyhrál maraton v australském Melbourne. Symbolizuje sílu člověka, který se i přes válečné zranění dokázal zvednout a uspět v životě,“ uzavírá vojačka Maude.
Tábor zůstane otevřený po celou dobu olympijských i nadcházejících paralympijských her. Skládat ho začnou koncem září, kompletně zavřený bude až v listopadu.