Basketbalistky skončily na olympijských hrách páté

České basketbalistky vybojovaly na olympijských hrách páté místo. V zápase o umístění porazily Španělsko 79:68 a vrátily svému soupeři porážku v prvního vzájemného duelu na turnaji. Češky tak o jednu pozici vylepšily vystoupení z Barcelony, kde tehdejší Československo skončilo šesté.

basketbalistka

basketbalistka | Foto: Michal Doležal

Český výběr zároveň potvrdil současnou pozici druhého nejlepšího týmu v Evropě: v Aténách se totiž mezi kvartet nejlepších dostaly jen evropské šampionky z Ruska, jejich čtvrtfinálové přemožitelky.

Na nevýrazných a zakřiknutých Španělkách jako by ještě ležel stín těsné čtvrtfinálové porážky s Brazílií, tým Jana Bobrovského od počátku soupeře přehrával a ukázal, že po pátém místu touží víc než Španělky. Ty se trápily hlavně střelecky, nedávaly koše ani z jasných pozic. Češky především dokonale vymazal obávané trojkařky v čele s hvězdnou Valdemorovou. Španělky v prvním vzájemném zápase nasázely českému týmu jedenáct trojek, ale dnes se z osmi pokusů v první polovině netrefily ani jednou. České basketbalistky trpělivou hrou v útoku postupně zvyšovaly díky vysoké úspěšnosti střelby náskok, nezastavily je ani změny španělské obrany z osobní na zónovou. Po první čtvrtině vedly o sedm bodů, v poločase dokonce o třináct.

Úřadujícím vicemistryním Evropy se povedl i nástup do druhého poločasu, kdy soupeře dvěma trojkami krátce po sobě nalomily Pavlíčková a Machová. V závěru třetí čtvrtiny ale české hráčky polevily, jejich zdánlivě nedostižný sedmnáctibodový náskok se ztenčil kvůli zbytečným chybám v rozehrávce o pět bodů a hráčky z Pyrenejského poloostrova vycítily poslední šanci na zvrat. Šest minut před koncem se přiblížily až na devět bodů, ale český tým v těžké situaci podržely Hamzová s dnes výbornou Pavlíčkovou na křídle. Ty hrozící krizi bodovým příspěvkem zažehnaly a definitivně zlomily španělský odpor. Češky páté místo na olympiádě uhájily i přesto, že v závěru dohrávaly bez vyfaulovaných opor Večeřové a nejlepší střelkyně Machové.

Česká republika - Španělsko 79:68 (19:12, 40:29, 57:45)

Body: Machová 22, Večeřová a Pavlíčková po 13, Klimešová 11, Vítečková 8, Hamzová 7, Kulichová 4, Uhrová 1 - Valdemorová 24, Cebrianová, Garciaová, Fernandezová a Palauová po 6, Blancová a Ponsová po 5, Martinezová a Pascuaová po 4, Aguilarová 2
Rozhodčí: Ochrimenko (Rus.), Sean (USA)
Fauly: 21:22. Pět chyb: Večeřová, Machová (obě ČR)
TH: 22/16 - 23/18