Evropská unie pozastavila přístupová jednání s Tbilisi. Gruzínská politika je podle Bruselu ‚znepokojující‘

Evropská unie kvůli politice gruzínské vlády pozastavila přístupový proces této země. V závěrech čtvrtečního summitu dali premiéři a prezidenti zemí Unie také najevo „vážné znepokojení“ týkající se aktuálního vývoje v kavkazské zemi, která se stala kandidátským státem teprve v prosinci.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínské ženy s vlajkami Gruzie a Evropské unie se účastnily protestů proti přijetí zákona o zahraničním vlivu; parlament nakonec zákon přijal

Gruzínské ženy s vlajkami Gruzie a Evropské unie se účastnily protestů proti přijetí zákona o zahraničním vlivu; parlament nakonec zákon přijal | Foto: Shakh Aivazov / AP | Zdroj: ČTK

Trnem v oku sedmadvacítce je především zákon o zahraničním vlivu, který gruzínský parlament schválil koncem května navzdory masovým protestům. Podle kritiků je inspirovaný Ruskem a představuje omezení svobody slova a tisku.

Protesty desetitisíců lidí nepomohly. ‚Ruský zákon‘ o zahraničním vlivu vstoupil v Gruzii v platnost

Číst článek

„Evropská rada vyzývá gruzínské úřady, aby objasnily své záměry a změnily současný postup, který ohrožuje cestu Gruzie do Evropské unie a de facto vede k zastavení přístupového procesu,“ stojí v závěrech summitu.

Země sedmadvacítky Gruzii také vyzvaly „k zastavení množících se případů zastrašování, vyhrožování a fyzických útoků na představitele občanské společnosti, politické představitele, občanské aktivisty a novináře“.

Zároveň připomněly, že respektování hodnot a zásad, na nichž je Unie založena, je nezbytné pro každou zemi, která usiluje o členství, a apelovaly na to, aby podzimní parlamentní volby byly svobodné a spravedlivé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme