Komise slíbila, že navrhne dalekosáhlé reformy, aby se evropská ekonomika vzchopila. K jejich prosazení však bude zapotřebí silná společná politická vůle, která v roce 2024 bohužel zatím chyběla.
„Podstatou je, že nerozumíme, proč bychom měli platit více za častokrát ten samý plyn,“ říká slovenský vicepremiér, ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS).
Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
„Evropská unie má trošku moc předsedů nebo prezidentů a není to úplně dobře,“ tvrdí Lukáš Macek. Nevěří ale, že by se EU v dohledné době posunula k federaci.
Estonský parlament schválil nového premiéra. Novou vládu povede dosavadní ministr pro klima Kristen Michal, který vystřídá Kaju Kallasovou. Oba jsou členy středopravicové Reformní strany.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dělá vše pro to, aby si v Evropském parlamentu zajistila většinu, mezi 21 českými europoslanci ale převažují její odpůrci. Čtyři jsou na vážkách.
Země sedmadvacítky Gruzii také vyzvaly „k zastavení množících se případů zastrašování, vyhrožování a útoků na představitele občanské společnosti, politické představitele, aktivisty a novináře“.
Unijní sedmadvacítka zná složení nového Evropského parlamentu. Jaké kroky budou nyní následovat? Server iROZHLAS.cz výběr událostí přibližuje v přehledné časové ose.
Praha / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Původní zpráva
„Tato aktivita je důkazem toho, že Evropská unie je odhodlaná podporovat své partnery na východě. Ukrajina a Moldavsko si zaslouží naši podporu a solidaritu,“ zdůvodnil ministr Martin Dvořák (STAN).
„Evropská unie je bezradná v otázkách zahraniční politiky a často se jen bezmocně díváme na našeho spojence za Atlantikem, co řekne a co udělá,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico.
Budapešť žádala, aby se o dlouhodobé pomoci Ukrajině rozhodovalo mimo revizi víceletého finančního rámce. Po několikaminutovém summitu byl výsledek: dohoda, ale po dvou letech přijde revize.
Charles Michel začátkem ledna oznámil, že se po více než čtyřech letech v čele Evropské rady hodlá ucházet o místo europoslance. To vyvolalo okamžitou kritiku od dalších evropských politiků.
Jak jde o pomoc Ukrajině, maďarský premiér Viktor Orbán si vždy najde argument, proč ji není možné poskytnout. Je to údajně utlačovaná maďarská menšina nebo míra zkorumpovanosti politiků.
Šéf Evropské rady Charles Michel schytává přehnanou kritiku za rozhodnutí kandidovat v červnových evropských volbách a předčasně tak odstoupit z funkce.
„Abychom se setkali na nejvyšší úrovni, musíme mít předpoklady pro to, že jednání povede k nějakému výsledku. Zatím nejsem přesvědčen, že všechny předpoklady jsou naplněny,“ uvedl český premiér.
„Tento scénář je naprosto děsivý pro většinu členských států,“ uvádí pro iROZHLAS.cz na adresu Viktora Orbána v předsednické židli Evropské rady odbornice Pavlína Janebová.
Nad evropskými perspektivami Ukrajiny se ve své analýze zamýšlí dopisovatel ruské redakce BBC Jurij Žigalov. Minulý týden v Bruselu sledoval průběh summitu Evropské rady.
Jednání zablokoval maďarský premiér Orbán. Jednalo o změnu víceletého rozpočtu EU, která měla zahrnovat výraznou finanční pomoc Ukrajině na příští čtyři roky celkem ve výši 50 miliard eur.