Země sedmadvacítky Gruzii také vyzvaly „k zastavení množících se případů zastrašování, vyhrožování a útoků na představitele občanské společnosti, politické představitele, aktivisty a novináře“.
Západní spojenci začínají ukazovat prázdné kapsy. V dosavadní shodě mezi ukrajinskými lídry se ukazují trhliny. To vše má dopady i na prezidenta Volodymyra Zelenského.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová země západního Balkánu navštívila letos na přelomu října a listopadu. Zopakovala, že EU těmto státům poskytne šest miliard eur na provádění reforem.
„Turecko hostí největší množství uprchlíků na světě. Mluvit o vydírání není úplně fér, protože jsme udělali naprosté minimum k tomu, abychom s tím Turecku pomohli.“
„Politici by je měli podporovat a vytvářet i politický tlak,“ tvrdí o jednáních o vstupu Ukrajiny do EU europoslanec Kolaja. „Už v tuto chvíli byl proces neobvykle rychlý,“ oponuje odbornice Juzová.
„Česko je země, která podporuje členství Ukrajiny v EU i v NATO. Máte silné pozice ve více zemích a můžete nám pomoci přesvědčit země, které nejsou rozhodnuté,“ říká Perebyjnis.
„Máme ambiciózní plán připojit se k EU dříve než za dva roky,“ pronesl ukrajinský premiér. Je šibeniční termín reálný? V Kyjevě se odehrává summit, očekávání před ním shrnuje analýza iROZHLAS.cz.
Severoatlantická aliance má jasno: Finsko a Švédsko dostaly zelenou. Server iROZHLAS.cz oslovil odborníky z obou zemí, aby zodpověděli klíčové otázky, které v souvislosti s přístupem vyvstávají.
Od pokusu o vojenský puč v Turecku uplynuly čtyři měsíce. Situaci v zemi je ale neutěšená, což se nezamlouvá poslancům Evropského parlamentu. Přijali proto rezoluci, která sice uznává právo turecké vlády potrestat organizátory pokusu o převrat, zároveň ale ostře kritizuje porušování lidských práv při jejich stíhání. Europoslancům se také nelíbí úvahy o znovuzavedení trestu smrti. V právně nezávazném usnesení tak ve čtvrtek vyzvali ke zmrazení přístupových jednání s Ankarou.
Diplomatická roztržka mezi Vídní a Ankarou se stupňuje. Turecký ministr zahraničí označil poslední výroky rakouské kancléře za ohavné. Christian Kern vyzval k ukončení přístupových rozhovorů mezi Ankarou a Evropskou unií. Mezi důvody uvedl nedostatečnou úroveň tamní demokracie a hospodářství i rozsáhlé čistky po nezdařeném vojenském převratu.
Srbsko usiluje o co nejrychlejší zahájení přístupových jednání s Evropskou unií. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle kvůli tomu přijel do Bělehradu, kde se setkal se srbskými vládními představiteli.
Chorvatsko už ukončilo přístupové rozhovory a jeho vstup do Evropské unie je už vlastně jen formalitou. I tak mu ale pravidelná hodnotící zpráva komise vytyčila řadu úkolů.
Bouřlivým potleskem přerušili černohorští poslanci zasedání parlamentu po zprávě Evropské rady pro všeobecné záležitosti, která doporučila zahájit s Černou Horou jednání o vstupu do Evropské unie.
Rozšiřovaní Evropské unie neskončilo, navzdory hlubokým problémům, které teď sedmadvacítka prožívá. Na politické mapě Evropy zbývají ještě země západního Balkánu. Jejich začlenění je jednou z priorit české zahraniční politiky. Za rok se 28. členem stane Chorvatsko a z ostatních zemí je členství nejblíže Černá Hora, která chce v červenci zahájit přístupová jednání. I proto se tam na obhlídku vydal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Chorvatsko nebude poslední zemí, kterou Evropská unie přijme, ujistil Černou Horu český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Podgorici jednal jen pár dní před zasedáním Evropské rady, která má o zahájení přístupových jednání rozhodnout.
Chorvaté překonali historický milník a podepsali přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Zdaleka ne všichni to ale vnímají s nadšením. V Záhřebu jsou slyšet i kritická slova.
Chorvatsko se dočkalo. Dnes tato balkánská země podepíše přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Po ní bude následovat roční proces ratifikace v členských zemích. Součástí Evropského společenství by se Chorvatsko jako osmadvacátý člen mělo stát v létě roku 2013.
Srbsko se po dnešním summitu Evropské unie nejspíš nestane kandidátskou zemí. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu je za tím hlavně neústupnost Německa. Podle Berlína není Srbsko na získání statusu kandidáta pro vstup do Unie připravené. Německu jde hlavně o zklidnění situace na severu Kosova, na kterou může mít Bělehrad vliv. Kosovští Srbové tam nedávno zranili několik německých vojáků KFOR, kteří se snažili rozebrat jimi navršené barikády před hraničními přechody do Srbska.
Chorvatsko uzavřelo poslední čtyři kapitoly přístupových jednání s Evropskou unií. Dohodu o přistoupení by Záhřeb mohl podepsat v listopadu. Vstup do Unie podporuje jak chorvatská vládní koalice, tak parlamentní opozice.
Chorvatsko fakticky ukončilo předvstupní rozhovory vedoucí k členství v Evropské unii. Záhřeb dnes uzavřel přístupová jednání o posledních čtyřech kapitolách. Rozhodl o tom Výbor stálých zástupců složený z velvyslanců 27 členských zemí.
Chorvatsko má vstoupit do Evropské unie 1. července 2013, a stát se tak jejím 28. členským státem. Dnes, v předvečer dvacátého výročí vyhlášení nezávislosti Chorvatska, to v Bruselu schválil summit EU. Zmíněné datum je zatím tzv. technické, ale vstup Záhřebu může v podstatě ohrozit pouze záporné vyjádření některého z národních parlamentů.
Vstup Chorvatska do Evropské unie bude český parlament schvalovat společně s českou výjimkou k Lisabonské smlouvě, řekl to po jednání vlády premiér Petr Nečas. V takovém případě by se ale mohlo přijetí Chorvatska do Evropské sedmadvacítky zkomplikovat.
Maďarské předsednictví se dívá na závěr přístupových jednání Chorvatska neobvykle optimisticky. Ministr zahraničních věcí János Martonyi je přesvědčený, že bude možné uzavřít je do konce června.
K zastavení přístupových jednání s Tureckem do doby, dokud Ankara nezaručí plnou náboženskou svobodu, vyzval šéf německé parlamentní frakce CDU. Opoziční SPD a Zelení před podobným krokem varují.
Je to historický den pro Srbsko, řekl evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Fülle, když mu dnes srbský premiér Mirko Cvetkovič slavnostně předal vyplněný evropský dotazník. Ten je podmínkou pro jednání o kandidatuře Srbska do Evropské unie.
Evropská unie zítra zahájí přístupová jednání s Islandem. Dohodli se na tom ministři zahraničí členských zemí sedmadvacítky. Jednání o vstupu můžou podle odhadů trvat zhruba rok a půl.