Chorvatsko podepíše přístupovou smlouvu s Evropskou unií
Chorvatsko se dočkalo. Dnes tato balkánská země podepíše přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Po ní bude následovat roční proces ratifikace v členských zemích. Součástí Evropského společenství by se Chorvatsko jako osmadvacátý člen mělo stát v létě roku 2013.
Historický dokument podepíše jak levicový prezident Ivo Josipović, tak odstupující konzervativní premiérka Jadranka Kosorová. Její vláda za pouhé dva roky dokázala úspěšně uzavřít většinu přístupových kapitol, ale k vítězství v nedělních volbách jí to nepomohlo.
Snahy států o začlenění do EU sleduje přímo na Balkáně zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín
Chorvatsko podepisuje přístupovou dohodu v nesmírně těžké ekonomické situaci. Chorvaté jsou vůči Unii stále více skeptičtí. Orientace příští vlády se přesto nezmění – kabinet levého středu bude rovněž proevropský.
Chorvatsko ale zůstane pod přísným dohledem zejména v oblasti reformy soudnictví a vztahu k národnostním menšinám. Formálně je všechno v pořádku, problém je s prosazováním práva pro obyčejné občany, říká politolog Davor Gjenero.
Chorvatsko vytvořilo slušnou strukturu v oblasti vzdělávání soudců a jejich nezávislosti. To výborně funguje v ostře sledovaných případech. Práva normálního člověka, jednotlivce, ale nejsou tak kvalitně ochráněna.
Podle eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho je rozrůstání Evropské unie stále nejlepším způsobem jak zajistit, aby její sousedé přijali za své hodnoty, o které se společenství opírá. V globální konkurenci podle něj rozšíření Unie její konkurenceschopnost zvyšuje, a to bez ohledu na krizi.
„Rozšiřování není příčinou současné krize. Má řadu důvodů, ale ty nejdůležitejší jsou asi systémové. To nejdůležitější je myslím si v tom, že rozšíření nevnímají politici jako součást problému, ale jako součást řešení,“ řekl Štefan Füle.