Středočeský kraj chce omezit skládky a využívat odpad k výrobě tepla
Méně skládek a využití odpadu při výrobě tepla a energie, i tak lze v kostce popsat návrh nového plánu, který připravuje Středočeský kraj. Odpad z většiny středočeských měst a obcí by tak v budoucnu už nemusel končit na skládkách.
Nový plán odpadového hospodářství kraje mimo jiné počítá s využitím směsného odpadu při výrobě tepla a energie.
O tomto klíčovém dokumentu nyní jeho tvůrci i zástupci kraje diskutují s představiteli radnic a obecních úřadů.
Podle starosty Velkého Oseku u Kolína Pavla Drahovzala (nezávislý) je škoda, že se v současné době odpad nevyužívá ve větší míře. Většina ze zhruba 2000 obyvatel jeho obce se sice snaží alespoň částečně třídit, i tak stále velké množství netříděného odpadu putuje z Velkého Oseku bez dalšího využití na skládku.
Poslechněte si příspěvek redaktora ČRo Michala Trnky k jednání o využitelnosti tříděného odpadu ve středních Čechách
„Ve srovnání se zahraničními zkušenostmi, které jsem měl možnost prožít sám, tak si myslím, že opravdu v tom je ta budoucnost,“ vysvětluje Drahovzal, proč je pro větší využití odpadu při výrobě tepla a energií.
Vozit směsný odpad místo na skládku do spaloven, které budou splňovat veškeré ekologické normy, to je cíl i vedení středočeského kraje.
Právě hejtmanství připravuje nový plán odpadového hospodářství. Dokument řeší, jak v dalších deseti letech nakládat se stále větším množstvím odpadků.
„Komunální odpad by se neměl skládkovat, ale měl by se energeticky využít a to tak, že by se spaloval ve spalovnách a získala by se z něj energie,“ popisuje náměstek středočeského hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád z ČSSD.
Kde se bude spalovat, zatím není jasné
Zatím není úplně jasné, v kolika spalovnách by se odpad ze středních Čech likvidoval. Radim Kovařík, který se na přípravě plánu odpadového hospodářství spolupodílí, zmiňuje především spalovnu u Mělníka.
„Je to unikátní lokalita z pohledu možná celé střední Evropy a je to dáno tím, že v podstatě vytápí hlavní město Praha. Proto je možné v této lokalitě koncipovat i poměrně velký zdroj, který potom má i velké ekonomické opodstatnění,“ říká Kovařík.
Středočeský kraj se také snaží obcím a městům poradit, jak dál v oblasti tříděného odpadu. Na popularitě například v poslední době získávají hnědé popelnice na biologicky rozložitelný odpad, který už začali třídit i někteří lidé v Kutné Hoře.
Radnice má právě tam jasně daný cíl. „Dostat co největší podíl biologicky rozložitelného odpadu ze směsného komunálního odpadu zejména tím, že bychom rozšířili svoz biopopelnic,“ uvádí Shyamoli Hájková, která má na kutnohorské radnici na starost odpadové hospodářství.