Navrhované zvýšení horní hranice poplatku za odpad předkladatelé zdůvodňovali inflací, růstem cen energií nebo plateb za skládkování. Horní limit u ročního poplatku měl vzrůst o 600 na 1800 korun.
Místopředseda Svazu měst a obcí a starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal odhaduje, že ke zdražení přistoupila většina obcí v Česku. Výši poplatků za odpad si určuje každá zvlášť.
Češi produkují stále víc odpadu. Oproti době před deseti lety jsme toho loni do koše vyhodili skoro o desetinu víc. Pomoct by měly nové zákony o nakládání s odpady, které v pondělí projedná vláda.
Novela obsahuje čtyři zákony, které řeší i nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Na vládu se dostala se zhruba třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů.
Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56 949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.
Už jste zaplatili za popelnici? Právě v těchto týdnech je to aktuální, v některých městech už je dokonce pozdě. Cena za svoz odpadu by se pak příští rok mohla zvyšovat.
V loňském roce vzniklo v Česku zhruba 26 milionů tun odpadu. Pro představu - je to zhruba 2,5 tuny na hlavu. Oproti předchozímu roku se množství odpadů snížilo o zhruba 4,5 %.
Brněnský magistrát otevřel více pokladen, aby lidé mohli včas zaplatit poplatek za komunální odpad. Nejpozději to musí občané udělat do 31. května. Zatím 670 korun odevzdala asi jedna pětina Brňanů.
Poplatky za komunální odpad zůstávají ve většině okresních měst na severní Moravě i v novém roce stejné. Nejnižší má Opava, nejvíce naopak musí z peněženky vytáhnout lidé v Novém Jičíně.
Svitavy zvažují návrh snížit pro starší důchodce poplatky za komunální odpad. Ostatní Svitaváci by měli platit podle nové vyhlášky o komunálním odpadu stejnou částku jako letos, tedy 570 korun za rok.
Poplatek za odvoz popelnic se v Českých Budějovicích nemění, obyvatelé tedy i v roce 2014 zaplatí 680 korun za osobu. Klub zastupitelů za KSČM navrhoval snížit částku o 80 korun, to by ovšem za stávajících podmínek znamenalo propad v městském rozpočtu o přibližně osm milionů korun.
Radnice v Petrovicích u Sedlčan zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu. Důvodem jsou náklady, které obec má s likvidací odpadu především po těch, kteří špatně třídí. Vedení obce si myslí, že zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu odradí veřejnost od vyhazování odpadu do kontejnerů, do kterých nepatří.
Obyvatelé Švédského vrchu v Chebu a okolí se obávají nového projektu moderní spalovny. Tu zde plánuje vybudovat společnost Terea spolu s vedením města. Zařízení by mohlo díky energetickému využití odpadů nahradit zastaralou výtopnu. Na to ale zatím obyvatelé Chebu neslyší. Okolo dvou set lidí už podepsalo petici, kterou připravili odpůrci tohoto záměru.
Třebíčí se přestane šířit zápach a prach z komunálního odpadu, který nejvíce trápí obyvatele východní části sídliště Horka-Domky. Vzniklo tam totiž překladiště odpadu přímo mezi rodinnou a bytovou zástavbou. Provozovatel, společnost AVE, ale aktuálně domlouvá s městem Třebíče jeho přemístění.
V Prostějově upravili vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Nově zvýhodnili rodiny, které mají více než dvě děti. Vícečlenným rodinám tu odpustí poplatek za třetí a další dítě do 16 let.
Česko málo recykluje komunální odpad. Zjistila to Evropská agentura pro životní prostředí a Evropská komise. Podle údajů ministerstva životního prostředí se z komunálního odpadu znovu zpracovává pouhých 31%. To je dvakrát méně než v nejvyspělejších zemích evropské sedmadvacítky, například v Rakousku.
Podle studie, která řeší nakládání s zbytkovým odpadem v Olomouckém kraji, je nejvhodnějším místem pro stavbu zařízení na jeho energetické využití město Přerov. Lokalitu odborníci doporučili jak z hlediska enviromentálního a technického, tak i energetického.
Méně skládek a využití odpadu při výrobě tepla a energie, i tak lze v kostce popsat návrh nového plánu, který připravuje Středočeský kraj. Odpad z většiny středočeských měst a obcí by tak v budoucnu už nemusel končit na skládkách.
Senát rozhodne o zvýšení poplatků za odvoz komunálního odpadu. Zatímco senátní výbor pro veřejnou správu navrhuje poplatek zdvojnásobit na maximálně 1000 korun na osobu za rok, hospodářský výbor v souladu s přáním sněmovny doporučil, aby obce samy mohly svým obyvatelům stanovit poplatek podle vynaložených nákladů.
Většina obcí na svoz odpadu doplácí. Po případném zvýšení stropu poplatku, o kterém dnes bude jednat senát, by jim podle senátorů z výboru pro veřejnou správu měly peníze stačit. Například v Jeseníku ale mají zkušenosti, že víc peněz doplácí za ty, kteří svoz odpadu nehradí vůbec.
V Izraeli ráno začala časově neomezená stávka komunálních pracovníků. Ti protestují proti rozpočtovým škrtům a přerozdělování daňových výnosů. Noční jednání premiéra Netanjahua s odborovými vůdci selhala, a obyvatelé země už narážejí na dopady protestu.