Ostravská městská nemocnice nově nabízí pacientům ozonoterapii

Bolesti zad označují lékaři za civilizační chorobu, za kterou může mimo jiné i sedavý způsob života. A protože trápí každého druhého, lékaři stále hledají další a další možnosti léčby. V ostravské městské nemocnici nyní zájemcům nabízejí takzvanou ozonoterapii. Léčbu kyslíkem tam už postoupily dvě desítky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto)

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Napíchnou mě a pustí ozon do místa, kde je ploténka vychýlená. Ozon způsobí, že se to částečně uvolní,“ popisuje léčbu Václav Doseděl.

Už řadu let ho trápí vychýlená ploténka. O ozonoterapii mu řekla dcera. Pečlivě se vybavil informacemi, na první zákrok ale teprve půjde. Musí se připravit na to, že během něj bude ležet na břiše, jak upozorňuje lékařka Jana Chmelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o ozonoterapii zjišťovala v ostravské nemocnici redaktorka ČRo Zdislava Mochová.

„Uděláme pár lokalizačních skenů, podle kterých vybereme výšku a místo vpichu a úhel, pod kterým pan doktor jehlu zavádí. Pak jde a aplikuje ten vlastní ozon, směs ozonu a kyslíku,“ popisuje doktorka.

Účinky léčby jsou podle ní individuální: „To máte jako účinky jakéhokoli jiného léku u jakéhokoli jiného pacienta, je to různé, od hodin po dny. Ale také to má různě dlouhé účinky. Nemyslím si, že by to vydrželo napořád.“

Tři měsíce ale považuje za dobrý výsledek, očekávat se podle jejích slov dá i šestiměsíční účinek. Lékaři v ostravské městské nemocnici využívají ozonoterapii od srpna. Zatím ji podstoupilo na dvacet pacientů.

Přístroj v Ostravě je v tuto chvíli jediný svého druhu na severní a střední Moravě. Jak dodává ředitel městské nemocnice Tomáš Nykel, podle statistik pomůže až 75 procentům pacientů.

„Je velký zájem, protože v dnešním světě internetu a jiných médií se lidé, kteří jsou nemocní, zajímají o své zdraví a chtějí zlepšení zdravotního stavu. Vědí, že ozonoterapie někde v České republice je, nicméně museli za ní dojíždět nejblíže až do Brna. Tuto možnost jim nabízíme u nás,“ vysvětluje Nykel.

Pacienty musí doporučit neurolog, ozonoterapii ale nehradí pojišťovny. Lidé za ni zaplatí řádově stokoruny.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme