Na Slovensku, v Německu nebo Rakousku je přitom podle Zikána mají. Tyto léky totiž dokážou riziko četných zlomenin a invalidity oddálit i o 15 let. U některých lidí dokonce zlomeniny potlačí úplně.
„Spotřeba v některých skupinách léků roste. Zejména v oblastech, kde narůstá výskyt příslušných onemocnění – ať už je to diabetes, srdeční selhání nebo hypertenze,“ říká farmaceut Josef Suchopár.
Na základě životního příběhu Michaely Duffkové vznikl film Zápisník alkoholičky. Duffkovou v něm ztvárnila Tereza Ramba, podle autorky prý velmi zdařile. „Dívat se sama na sebe bylo velmi těžké“.
„Neuromodulační metody používáme jen ve vybraných případech,“ říká vedoucí lékař týmu léčby bolesti Šimon Kozák. Nejčastěji jde o pacienty, kterým nezabírají léky na bolest.
„Musíme si uvědomit, že nám stárne populace. To je věc, která je naprosto neoddiskutovatelná. Jsou to tvrdá data, která máme k dispozici nejenom my, ale i ÚZIS a další subjekty,“ říká Kabátek.
Argentinské hlavní město zažívá boom trhu s nájemním bydlením. Pronajímatelé spěchají s uvedením nemovitostí na trh a nabídka pronájmů v Buenos Aires se zvýšila o více než 170 procent.
Virtuální realita nenahrazuje klasickou fyzioterapii zcela, podle pacientů je ale příjemným zpestřením. Dokáže je i motivovat, v hrách totiž dobře vidí své pokroky.
Celkem 18 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, nyní podléhá lékařskému dohledu nebo zvýšenému zdravotnickému dozoru, aby se předešlo dalšímu šíření nemoci.
Při léčbě problémů s klouby, zejména rameny, koleny a kotníky, ortopedi stále častěji využívají neinvazivní metody. Nemusí při nich provádět složité řezy, což urychluje pacientovu rekonvalescenci.
„Slovo rakovina nepoužíváme rádi, protože nemá v současné době už žádný medicínský obsah. Je to termín, pod kterým se dnes schovávají řádově již stovky diagnóz,“ popisuje profesor Ondřej Slabý.
„Největší přínos to pro mě je po psychické stránce, že se můžu pohybovat, ale zároveň cvičím s holčinami, které jsou stejně nemocné“ popisuje pacientka.
Do měsíce by Míša měla podle amerických lékařů přestat brát veškeré léky. Denně zatím stále polyká 15 pilulek a to ve čtyři hodiny ráno, v poledne a večer před spaním.
Vážnost situace se závislostí dokonce přiměla úředníky, aby letos v zimě vyhlásili v Portlandu výjimečný stav. Oregon svůj experiment s účinností od 1. září ruší.
Odborná společnost by měla předložit koncepci rozvoje dětské psychiatrické péče. Podobné pokusy ale v minulosti nefungovaly, upozorňuje psychiatr Tomáš Havelka v pořadu Interview Plus.
Patnáctiletá Míša. Má vzácné onemocnění, syndrom AADC. Stejně jako dvouletý Martínek, který už podstoupil extrémně drahou genovou terapii. Pomůže i Míše?
Martínkově rodině se obrátil život vzhůru nohama nejméně třikrát. Když se dozvěděli o jeho nemoci, když zjistili cenu léčby a nakonec když se jim na stomilionovou genovou terapii složilo celé Česko.
Podle hematoonkologů pomohla loni takzvaná CAR- T terapie více než stovce pacientů. Je to dvakrát víc než v roce předchozím. Život zachraňující léčba se podává například lidem s akutní leukémií.
„Je pravda, že nejvíce životů zachrání antibiotikum u lidí, kteří jsou opravdu vážně nemocní, u kterých je potřeba, aby byli hospitalizovaní v nemocnici. U nich antibiotika opravdu zachraňují životy.“
Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali přítomnost chudokrevnosti neboli anémie. V plusovém pořadu Laboratoř debatovali antropologové Anna Pankowská a Lukáš Friedl.
Češi jsou štědří. Podle sbírkových platforem darují v poslední době často víc peněz, než nemocní na léčbu potřebují. Co se s penězi pak děje? Řeší to nějak české zákony? A je možné je vrátit dárcům?