Nové artroskopické metody využívají vlastní tkáň pacienta. ‚Nemusíme dělat řezy,‘ chválí si ortopedi

Problémy s pohybovým aparátem se u nás podle ortopedů stále častěji léčí pomocí jednoduchých artroskopických nebo nanoskopických zákroků. Lékaři si při nich kloub nejprve prohlédnou pomocí optických přístrojů. V léčbě se využívá i vlastní tkáň pacienta. Obvykle se tímto způsobem léčí ramena nebo kolena.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní artroskopické metody neléčí jen poškození při úrazu, ale i poškození v důsledku degenerativních změn (ilustrační foto)

Moderní artroskopické metody neléčí jen zranění při sportu, ale i poškození v důsledku degenerativních změn (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Minulý rok v září jsem narazil kolenem do tyče a koleno se mi prohnulo,“ vzpomíná hráč fotbalového klubu Slovan Liberec Christian Frýdek na nepříjemnou událost, která se stala krátce poté, co vstřelil gól.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o nanoskopických zákrocích

Protože ho koleno stále bolelo, podstoupil letos na jaře nanoskopii. Ortoped mu do kolene zavedl necelé dva milimetry tenkou jehlu, která má na konci miniaturní kameru. Kloub nejprve prohlédl a pak hráče ošetřil.

„Obrousil mi chrupavku a celé koleno vyčistil. Teď už normálně hraji a absolvuji plnou zátěž,“ popisuje hráč zákrok a jeho efekt.

Ramena, kolena, kotníky

Nejčastěji se nanoskopie využívá u kolenních, ramenních a hlezenních kloubů, tedy kotníků. Ve srovnání s artroskopií je pro pacienty ještě šetrnější. Umožňují to speciální nástroje, se kterými ortopedi pracují.

3:27

Třicet minut na sále a večer domů. V Motole operují vadu vbočeného palce speciální miniivazivní metodou

Číst článek

„Nanoskopie je flexibilnější, nemusíme dělat řezy. Je to tedy významně dobrá věc na diagnostiku, upřesnění diagnózy a na provedení jednodušších věcí v ambulantní sféře a u pacientů, které nelze uspat celkovou anestezií,“ vypočítává výhody vedoucí lékař pražské AVE Clinic Jakub Avenarius.

Zatím jen jednotky pacientů u nás podstoupily novou artroskopickou léčbu trhliny v rotátorové manžetě ramenního kloubu. Dříve se tyto defekty řešily umělou náhradou, dnes už je možné manžetu rekonstruovat pomocí vlastní šlachy pacientova dvojhlavého svalu.

„Tato šlacha se u většiny pacientů s defektem rotátorové manžety stejně z ramene odstraňuje, protože to je velký zdroj bolestí. Tato nová metoda využívá zbytku té šlachy, která by se stejně odstranila,“ vysvětluje Jakub Kautzner z kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice v Motole.

„Ze šlachy dokážeme pomocí speciálního nástroje vytvořit jakousi záplatu, kterou poté můžeme naimplantovat do místa velkého defektu a obnovit tím funkci šlachové manžety. Tím, že je to pacientova vlastní tkáň, je tam velká schopnost přijmout tuto tkáň a zároveň velmi dobrá schopnost regenerovat tu manžetu pomocí vlastních buněk a vlastní tkáně,“ popisuje postup operace.

Rychlejší rekonvalescence

Pomocí artroskopických metod dokáží lékaři rekonstruovat i chrupavku v koleni. Také při léčbě metodou AutoCart se využívá vlastní tkáň pacienta. „To je náhrada, která se bere z toho stejného kolenního kloubu. Vezme se část chrupavky, smíchá se s plazmou a pomocí takzvaného tkáňového lepidla dochází k záplatě toho defektu,“ vysvětluje Jakub Avenarius.

3:24

Nanoskopie umožňuje lékařům detailně vidět dovnitř kloubu, pacient po zákroku odchází po svých

Číst článek

Tento zákrok je vhodný nejen pro chrupavky poškozené při úrazu, ale i pro některé případy poškození v důsledku degenerativních změn. Pro pacienta jsou tyto výkony výhodné především v tom, že jde o miniinvazivní operace.

„Nevyžadují žádné velké operační přístupy, rány se poté lépe hojí. Zejména ramenní kloub je velice náchylný na pooperační ztuhlost. Tím, že rekonstruujeme kloub kompletně pomocí implantátu, který velice pevně drží, můžeme pacientovi umožnit i relativně rychlou mobilizaci kloubu. Třeba ne aktivní, ale pasivní mobilizaci tak, aby rameno neztuhlo tolik. To je velká výhoda všech rekonstrukčních technik, které se dnes používají,“ vysvětluje Jakub Kautzner.

Důležité je přijít v případě potíží včas, nejpozději v řádu týdnů. „Velkou část výkonů dokážeme udělat, i když pacient přijde s delším časovým odstupem. Pak je ale potřeba si uvědomit, že samotný výkon může být složitější a rekonvalescence následně delší,“ uzavírá Jakub Kautzner.

S výjimkou nanoskopie hradí artroskopické zákroky pacientům zdravotní pojišťovna. Nejčastěji se zákroky provádějí v centrech jednodenní chirurgie.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme