První vakcína proti rakovině plic je v testování. ‚Má potenciál zachránit tisíce životů,‘ říká britský ministr

Rakovina plic je celosvětově nejčastější příčinou smrti na nádorová onemocnění, ročně na ni skoná 1,8 milionu lidí. Nyní lékaři testují první vakcínu proti rakovině plic na světě, která má podle odborníků „převratný“ potenciál zachránit tisíce životů. Měla by zajistit, aby tělo samo vyhledávalo rakovinotvorné buňky, zabíjelo je a bránilo jejich návratu. Se studií přišel britský deník Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obarvené buňky rakoviny prsu pod elektronovým mikroskopem

První vakcína proti rakovině plic je v testování. ‚Má potenciál zachránit tisíce životů,‘ říká britský ministr (buňky rakoviny prsu, ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Vakcína se jmenuje BNT116, a vyrábí ji společnost BioNTech. Má cílit přímo na nemalobuněčný karcinom NSCLC, což je nejčastější forma právě rakoviny plic.  

3:32

Strávil 200 dní na JIP, podstoupil dvě transplantace. Devítiletý Radek se po léčbě vrací do běžného života

Číst článek

První testování bude probíhat v úterý v Británii, následně začne v dalších šesti zemích: v USA, Německu, Maďarsku, Polsku, Španělsku, a Turecku, uvedl Guardian.

Celkem by mělo testovací léčby podstoupit 130 pacientů, od brzkých předterapeutických stadií až po ta pozdní – ti budou očkováni společně s imunoterapií.

Jak vakcína funguje?

Injekce využívá messengerovou RNA (mRNA), podobně jako vakcíny proti covidu-19, a funguje tak, že imunitnímu systému označí zmíněný karcinom NSCLC, aby tělo připravil na boj s rakovinnými buňkami, které později ponesou ono označení.

Výhodou takového zvýšení imunitní reakce člověka je, že zdravé buňky zůstanou (na rozdíl třeba od chemoterapie) nedotčeny.

„Vstupujeme do velmi vzrušující éry klinických studií imunoterapie založené na mRNA, které se zabývají léčbou rakoviny plic,“ uvedl profesor Siow Ming Lee, konzultant lékařské onkologie v University College London hospitals NHS foundation trust (UCLH).

29:19

Většina pacientů s nádorovým onemocněním se dnes vyléčí. Léčbu umíme šít přímo na míru, říká profesor

Číst článek

„Je to jednoduché a můžete vybrat specifické antigeny v nádorové buňce a pak je zacílit. Tato technologie je další velkou fází léčby rakoviny,“ vysvětlil Lee.

Podle něj je vakcína určena pro všechny pacienty na celém světě. „Doufáme, že přidání této dodatečné léčby zabrání návratu rakoviny, protože u pacientů s rakovinou plic se často i po operaci a ozařování rakovina vrací,“ řekl.

„Výzkumu rakoviny plic se věnuji již 40 let. Když jsem v 90. letech začínal, nikdo nevěřil, že chemoterapie funguje. Nyní víme, že asi 20 až 30 procent pacientů zůstává naživu ve 4. stadiu díky imunoterapii, a nyní chceme zlepšit míru přežití. Doufejme tedy, že tato mRNA vakcína, která doplňuje imunoterapii, by mohla poskytnout dodatečnou podporu,“ dodal Lee.

Vakcínu posvětil i britský ministr pro vědu Patrick Vallance. „Tento přístup má potenciál zachránit životy tisíců lidí, u nichž je každoročně diagnostikována rakovina plic,“ uvedl na zahájení zkoušek vakcíny.

jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme