Většina rodičů zažívá stres ze svých dětí u obrazovek. Ten ale není vždy opodstatněný, tvrdí studie
Pocit viny rodičů za to, že dětem dávají moc času na mobilních telefonech a tabletech, jich postihuje většinu. Po dlouhém dni se vyčerpaní často podvolí dětským prosbám a na úkor svých zásad dovolí dítěti delší čas u obrazovky. Vytoužený klid se ale nedostaví, protože se k vyčerpání přidá i pocit viny. Pokud však rodič pocitům naslouchá, mohou podpořit zdravé volby jak pro ně, tak pro děti, informuje studie akademického deníku The Conversation.
Výzkum zjistil, že používání elektronických obrazovek patří mezi nejčastější nástroje, které lidé všech věkových kategorií používají k dekompresi, relaxaci a zábavě. Rodiče si však z častého koukání na obrazovky dělají starosti – mnohdy z dobrého důvodu.
Zahálka, lenošení a chybějící sociální dovednosti. Část dospělých se obává vlivu chytrých zařízení na děti
Číst článek
Bez řádné kontroly se totiž může čas strávený na elektronických zařízeních snadno vymknout kontrole, a to se může projevit například zhoršeným spánkem, zvýšeným rizikem obezity, zhoršenými studijními výsledky a problémy s duševním zdravím.
Rodiče si často stanovují časová omezení, která hodlají dodržet. Většina jich ale pak tato pravidla porušuje a třeba v případě nemoci nechají dítě hrát videohry, dají mu delší čas na YouTube, nebo ho potřebují posadit před televizi, když musí třeba vyndat prádlo.
Vina za obrazovkou
Pandemie covidu, kdy v mezinárodním měřítku zvýšilo používání médií všeho druhu u všech demografických skupin, poskytla pro výzkum používání digitálních zařízení dětmi jedinečnou příležitost.
Rodiče studie zkoumala v březnu 2020 a další skupinu rodičů v dubnu a květnu 2020. Ptala se na množství času stráveného jejich dítětem u obrazovky, na jejich pocity viny v souvislosti s používáním obrazovky jejich dítětem, na stres, který kvůli tomu pociťují, a na to, jak jsou spokojeni se svým vztahem s dítětem.
Antivirus: Ověření věku online je složité. Chránit děti před nevhodným obsahem mají hlavně rodiče
Číst článek
Zjistila, že 73 procent rodičů pociťuje alespoň nějaký pocit viny a 48 procent rodičů pociťuje střední až intenzivní vinu za to, že jejich dítě obrazovou elektroniku používá.
Zjistila také, že rodiče, kteří pociťovali větší vinu za to, že jejich dítě kouká na obrazovky, zažívali větší stres z jejich používání a že větší stres souvisel s pocitem menší spokojenosti se vztahem s dítětem.
Na základě průběžných dotazů výzkum došel k tomu, že pocit viny z obrazovek předcházel budoucímu zvýšenému stresu.
Množství času, které děti strávily u obrazovek ale ke stresu rodičů a spokojeným vztahem s dětmi nakonec neměl téměř žádný vztah. Jinými slovy, pro rodiče a potažmo i pro jejich děti byly problematické pocity viny za to, že děti používají obrazovky, bez ohledu na samotnou dobu používání.
Nejde o pouhé přesvědčení?
Podle studie vede pocit viny k důležitému zamyšlení – porušili jsme pravidlo ohledně času stráveného u obrazovek bezdůvodně? Má to na děti nějaký vliv, jako neplnění svých studijních povinností nebo nedostatek pohybu? Nebo si rodič jen osvojil přesvědčení, že dobří rodiče nenechávají své děti používat obrazovky?
Dvouleté dítě si ze sledování videí nic nevezme, jen ho to obere o spánek a pohyb, varuje expertka Slussareff
Číst článek
Takové zamyšlení může být příležitostí ke zhodnocení toho, jak se v domácnosti elektronika používá, ale také nad tím, jaká ochranná opatření byste měli zavést nebo upravit, abyste podpořili rodinnou pohodu.
Ačkoli se to neříká často, ne každé používání médií na obrazovce je špatné. Existují důkazy o tom, že používání obrazovky a její obsah může přispět k celé řadě kladných důsledků, včetně učení, sociálních vazeb, inspirace, relaxace i úlevy od stresu.
Ačkoli pocit viny nemusí být příjemný, pokud se na chvíli zamyslíte nad tím, proč ho cítíte, může vám pomoci vytvořit nejen vyváženější jídelníček médií a skutečných zážitků pro vás a vaši rodinu, ale také uspokojivější vztahy dětmi, napsal deník The Conversation.