„Zhruba 70 nebo 80 procent dětí je na sítích ještě předtím, než jim je 13 let. To je alarmující, ale ne překvapivé,“ říká pro Český rozhlas Plus expertka na digitální závislosti Kateřina Lukavská.
Na jednom účtu je k vidění video, na kterém spolu v parku soupeří dva chlapci. Útočí na sebe pěstmi mezi stromy, o jeden z nich mají opřené školní batohy, zatímco opodál postává pětice mladých lidí.
Podle premiéra budou mít provozovatelé platforem povinnost dokazovat, že přijali dostatečná opatření pro kontrolu věku uživatelů. Uživatelům samotným by postih hrozit neměl.
Odkaz na článek někteří sdílí na sociálních sítích s nelichotivými komentáři směrem k vládě Petra Fialy (ODS) či poslancům. Má to ale háček - vůbec nejde o Českou republiku.
Požadavek hlavní hygienik zdůvodňuje zkušeností s varováním na cigaretách. Podle Viveka Murthyho studie prokázaly, že zvýšila povědomí o škodlivosti kouření, což některé lidi přimělo s ním přestat.
Evropské unii se stále daří být průkopníkem v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti na sociálních sítích především u dětí a teenagerů. Má náskok oproti zbytku světa.
Kolik času dítě stráví na mobilu a na jaké weby chodí? Rodiče se často snaží své ratolesti chránit pomocí rodičovských zámků a aplikací, ty ale všechny problémy nevyřeší a někdy mohou být i na škodu.
„Existují zákony, které mají našim dětem zajistit v digitálním světě stejné bezpečí jako ve světě fyzickém. TikTok tyto zákony nedodržel,“ konstatoval šéf britského úřadu na ochranu osobních údajů.
Na některých snímcích nebo videích děti přímo plní pokyny, které jim někdo dává. V osmi tisíci případech se to týkalo dětí ve věku 7-10 let. Nadace na sledování internetu se snaží materiály odstranit.
Intimní fotky dětí sdílí na sociálních sítích až 80 procent rodičů. Dnes je trend podobný i u prarodičů. Citlivé fotky nebo videa zneužívají pedofilní komunity.
„Na internetu je mnohem větší prostor pro neupřímnost nebo falešnost. Víme, že holky a kluci i dospělí utíkají k virtuálním kamarádstvím, když se jim nedaří v těch skutečných,“ říká psycholožka.
Základem je, aby se malé děti vyhýbaly obsahu s rychlými střihy. „Protože takový obsah videa je až moc stimuluje. Dětský mozek je ale pomalejší a děti jsou přestimulované,“ říká expertka.
Ještě se ani neposadí, ale už mají účet na instagramu. Rodiče často zakládají dětem účty na sociálních sítích hned po narození. Proč by měli být rodiče opatrní, vysvětluje reportérka Jana Magdoňová.
Centrum kybernetické bezpečnosti chce na klasických pohádkách ukázat i těm nejmenším dětem nástrahy internetu. Vznikla proto nová kniha Kyberpohádky, které mají také audioverzi na internetu.
Hraním her děti naplňují potřeby, které jsou v reálném světě jen těžko realizovatelné. Zdravou motivací je kontakt s kamarády, překonávání překážek, luštění rébusů a snaha něco dokázat.
„Nikde, nebo téměř nikde na světě ženy tak ochotně nesdílejí fotografie svých malých dětí, jako tomu je u nás v Česku,“ upozorňuje mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Pokud rodiče využívají telefon dítěte proto, aby své potomky měli pod kontrolou, je důležité s nimi o tom mluvit a své kroky dobře vysvětlit, jak popisuje v rozhovoru Petra Sobková.
„Už před pandemií upozorňovaly Linky bezpečí a další, že narůstá počet dětí, které se na ně obracejí. Také dětští psychiatři zjistili, že se zvyšuje poptávka,“ upozorňuje Miroslava Flemrová.
Odbornice Michaela Slussareff z Univerzity Karlovy zdůrazňuje také vliv stresu. Čas před obrazovkami se totiž úměrně zvyšuje s rostoucí mírou stresu v rodině. Svůj podíl nese také distanční výuka.
Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě digitálních technologií a v online prostoru - tomu se věnuje nový rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty.
Facebook chce na fakt, že na sociální síti Instagram jsou i děti mladší 13 let, reagovat vytvořením speciální verze jen pro děti. Na ní by chyběla reklama a umožňovala by větší dohled rodičům.
„Tento nástroj je první na světě,“ řekla. „Dá mladým lidem sílu a důvěru, aby tyto obrázky nahlásili a ujistili se, že se na internetu nedostanou do špatných rukou,“ dodala Hargreavesová.
Stoupá počet dětí, které potřebují pomoc kvůli kyberšikaně nebo šíření intimních fotografií, které unikly na internet. Projekt E-Bezpečí zaznamenal v tomto směru meziročně nárůst o 40 procent.
Organizace Spojených národů ujasňuje, že práva dětí platí úplně stejně v digitálním světě jako kdekoliv jinde. Vyplývá to z takzvaného Obecného komentáře, který schválil Výbor OSN pro práva dětí.