Hlavní problém je už na školách, vidí atletické legendy
Blížící se olympijské hry v Soči bychom pokud možno měli vnímat nejen jako příležitost k vysedávání u televize a sázení na výsledky, ale také jako inspiraci pro vlastní sportovní vyžití. Příležitost k tomu budou mít v době konání zimních her třeba návštěvníci Olympijského parku v Praze na Letné.
Štěpánka Hilgertová se kdysi pochlubila, že když byly v roce 1980 pořádány letní olympijské hry, spolu s kamarády vyplnila malou domácí olympiádou, při které si děti samy vymyslely a přichystaly dostupné disciplíny.
Opravdu těžko si lze představit, že bychom se dnes dočkali něčeho podobného. Úzce to souvisí s tím, co říká olympijská medailistka ze zimních her v Sarajevu a zároveň také dlouholetá tělocvikářka, Květa Pecková:
„Mládež je v současné době čím dál línější. Příliš se spoléhá na to, že se všechno dozví z internetu. To je problém, který v naší době těžko zastavíme,“ vidí problém Pecková.
Ani další z velkých postav českého sportu, běžkyně Jarmila Kratochvílová, se při pohledu na dnešní školáky netváří příliš nadšeně. „Trošku se toho děsím. Nevidím v tom poslední dobou nic moc pozitivního, protože dětem se moc nechce,“ myslí si světová rekordmanka.
Jenomže zdaleka ne každý dospělý uvažuje stejně. „Mnozí rodiče vědí, že jejich děti moc necvičí. Nemají zájem, takže tam to asi všechno začíná,“ lituje Jarmila Kratochvílová.
Problém pokračuje ve škole, protože ubývá učitelů, kteří by měli chuť přemlouvat žáky ke sportování. „Myslím si, že učitelé, když vidí tu nechuť dětí, tak i u nich je nechuť přemlouvat, aby cvičily,“ říká bývalá špičková běžkyně, Ludmila Formanová.
Stejný problém je i v USA
Úpadek sportovní výchovy na školách není ovšem ani zdaleka jen českou specialitou. Už pěkných pár let je patrný například také ve Spojených státech, kde žije olympijská vítězka z Melbourne Olga Fikotová.
„Ve Spojených státech, ale i jinde, už tělesná výchova téměř neexistuje ve školách. Je to chyba, protože děti se nejlépe poznávají, když mají možnost se o sobě poučit. A je to i výborná věc pro zdraví,“ nechala se slyšet Fikotová.
V olympijském parku v Praze na Letné si lidé budou moci vyzkoušet i curling
Číst článek
V době, kdy se chystaly letní hry v Pekingu, dostala Olga Fikotová možnost napsat do jednoho amerického deníku článek na aktuální olympijské téma.
„Napsala jsem, že žejlepší přípravou by bylo vylepšit tělesnou výchovu na školách. Noviny mi napsaly, že to nepatří na sportovní stránku, abych vymyslela jiný námět. Odepsala jsem jim, že lepší námět najít nemohu,“ vzpomíná olympijská medailistka.