V mezinárodním srovnání si české děti vedou docela dobře ve skoku dalekém. Výrazně horší výsledky měly ve člunkovém vytrvalostním běhu, kde více než polovina dětí spadá do kritické úrovně dovedností.
Lékařská komise Českého olympijského výboru vyzvala vládu, aby při uvolňování opatření proti koronaviru umožnila návrat dětí ke sportu. Jaké dopady má omezení dětského sportování a školního tělocviku?
Blížící se olympijské hry v Soči bychom pokud možno měli vnímat nejen jako příležitost k vysedávání u televize a sázení na výsledky, ale také jako inspiraci pro vlastní sportovní vyžití. Příležitost k tomu budou mít v době konání zimních her třeba návštěvníci Olympijského parku v Praze na Letné.
Obézních dětí je v České republice čtyřikrát více, než tomu bylo před dvaceti lety. Podle odborníků za to může malý zájem dětí a mládeže o sport. Rapidně se tak snižuje základna, ze které by v budoucnu měly vyrůst hvězdy typu Jágra, Čáslavské či Zátopkové.
Zajímají se děti o sport? Kladnou odpověď bychom od většiny školáků zcela určitě nedostali a to by nás - teoreticky vzato - mělo znepokojovat přinejmenším tak, jako třeba kvalifikační neúspěch české fotbalové reprezentace nebo jako korupční a dopingové aféry.
Teoreticky vzato by se špičkoví sportovci po skončení aktivní činnosti mohli věnovat výhradně svým talentovaným nástupcům a vůbec by si nemuseli dělat těžkou hlavu s tím, jak žije běžná populace a jakou roli hraje sport u dětí školou povinných. V praxi to naštěstí funguje občas jinak, což teď můžeme ilustrovat na příkladu tří olympijských medailistek.