Režisér a výtvarník Jan Švankmajer slaví 80. narozeniny, jeho dílo ovlivnilo i Tima Burtona

Má tolik filmařských cen, že by se za ně nemusely stydět ani největší hvězdy stříbrného plátna. Přesto se pozornosti médií striktně vyhýbá. Režisér a výtvarník Jan Švankmajer ovlivnil tvorbu režisérů Tima Burtona i Terryho Gilliama. Dnes se dožívá osmdesáti let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Jan Švankmajer se krátce zmínil také o amarounech, které animoval v seriálu Návštěvníci

Režisér Jan Švankmajer se krátce zmínil také o amarounech, které animoval v seriálu Návštěvníci | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Švankmajer patří mezi české surrealisty. Ve své tvorbě rád experimentuje. Prolíná sny s realitou, kombinuje triky s hranými scénami a využívá i černý humor. Inspirovala ho tvorba Luise Buňuela nebo Salvadora Dalího.

„Dochází k takové kuriózní věci, že filmaři mě berou jako výtvarníka, který fušuje do filmu, a zase naopak výtvarníci jako filmaře, který fušuje do výtvarného umění,“ poznamenal v minulosti Švankmajer.

Krátkometrážních snímků vytvořil necelých třicet, celovečerních šest. Prvním z nich byl Něco z Alenky, premiéru měl v roce 1987.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér a výtvarník Jan Švankmajer slaví 80. narozeniny. Jeho tvorbu shrnula redaktorka Michaela Vetešková.

O pět let dříve na sebe jako režisér upozornil krátkým filmem Možnosti dialogu. Mimo mezinárodního věhlasu si v tehdejším socialistickém Československu vysloužil zákaz natáčení.

Některá jeho díla skončila v trezoru. V jiných zanechaly nůžky normalizačních cenzorů nepřirozené střihy.

Jan Švankmajer se živil jako trikař a výtvarník na Barrandově. Spolupracoval například na filmech Adéla ještě nevečeřela, Tři veteráni nebo Tajemství hradu v Karpatech.

Získal také řadu ocenění. V 60. letech dostal třikrát cenu Trilobit, počtvrté na ni dosáhl v roce 1994. O rok později převzal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

V roce 2009 dostal na MFF v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a letos prestižní cenu Mezinárodní federace filmových archivů.

O Švankmajerovi vznikají odborné studie i knihy. Hlásí se k němu řada významných filmařských osobností, například Tim Burton nebo Terry Gilliam.

Michaela Vetešková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme