Režisér a výtvarník Jan Švankmajer slaví 80. narozeniny, jeho dílo ovlivnilo i Tima Burtona
Má tolik filmařských cen, že by se za ně nemusely stydět ani největší hvězdy stříbrného plátna. Přesto se pozornosti médií striktně vyhýbá. Režisér a výtvarník Jan Švankmajer ovlivnil tvorbu režisérů Tima Burtona i Terryho Gilliama. Dnes se dožívá osmdesáti let.
Švankmajer patří mezi české surrealisty. Ve své tvorbě rád experimentuje. Prolíná sny s realitou, kombinuje triky s hranými scénami a využívá i černý humor. Inspirovala ho tvorba Luise Buňuela nebo Salvadora Dalího.
„Dochází k takové kuriózní věci, že filmaři mě berou jako výtvarníka, který fušuje do filmu, a zase naopak výtvarníci jako filmaře, který fušuje do výtvarného umění,“ poznamenal v minulosti Švankmajer.
Krátkometrážních snímků vytvořil necelých třicet, celovečerních šest. Prvním z nich byl Něco z Alenky, premiéru měl v roce 1987.
Režisér a výtvarník Jan Švankmajer slaví 80. narozeniny. Jeho tvorbu shrnula redaktorka Michaela Vetešková.
O pět let dříve na sebe jako režisér upozornil krátkým filmem Možnosti dialogu. Mimo mezinárodního věhlasu si v tehdejším socialistickém Československu vysloužil zákaz natáčení.
Některá jeho díla skončila v trezoru. V jiných zanechaly nůžky normalizačních cenzorů nepřirozené střihy.
Jan Švankmajer se živil jako trikař a výtvarník na Barrandově. Spolupracoval například na filmech Adéla ještě nevečeřela, Tři veteráni nebo Tajemství hradu v Karpatech.
Získal také řadu ocenění. V 60. letech dostal třikrát cenu Trilobit, počtvrté na ni dosáhl v roce 1994. O rok později převzal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.
V roce 2009 dostal na MFF v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a letos prestižní cenu Mezinárodní federace filmových archivů.
O Švankmajerovi vznikají odborné studie i knihy. Hlásí se k němu řada významných filmařských osobností, například Tim Burton nebo Terry Gilliam.