Žánrově těžko zařaditelný Pavel Zajíček je pro mnohé znám jako jedna z nejvýraznějších postav českého undergroundového společenství 70. let minulého století.
Kreslenému humoru se Johanus věnoval celý život. Postupně vytvořil stovky ilustrací a novinových kreseb. Zúčastnil se víc než tří stovek výstav. Inicioval setkávání českých karikaturistů.
S Respektem byl Reisenauer spjatý od jeho počátku. Podle šéfredaktora nejdříve pomáhal s grafickou úpravou a následně začal připravovat titulní strany.
Zatímco v minulosti vedla výtvarníky k recyklaci a opakovanému používání materiálů nouze a nedostatek látek, dnes je motivem potřeba šetřit finance i prostory ve skladech.
„Klimabox přijde do našeho depozitáře, tam se dílo zabalí, tím se vyrovnávají teploty a jednotlivé vlhkosti. Prostředí pro dílo zůstává totožné v rámci balení a potom odvozu,“ říká ředitel galerie.
„Některé profese beru jako nezbytně nutné pro autorskou tvorbu. To znamená, že si režisér najde látku, případně si vymyslí námět, udělá si scénář, to je celkem obvyklé,“ vysvětluje Aurel Klimt.
„Samotná technologie je v podstatě robotická fabrikace,“ řekl Díaz k technologii vzniku díla. Umělec vysvětlil, že jde o postup blízký 3D tisku. Inspirací mu byl vznik cest v minulosti.
Podkrovní část expozice nazvaná Trnkova Zahrada 2, která je adaptací výtvarníkovy knížky, zahrnuje audiovizuální projekce a interaktivní prvky cílící zejména na dětského návštěvníka.
Stanislav Kolíbal nejnovější výstavu pro Benátky nazval Bývalé nejisté tušené a vrací se v ní k hlavním tématům své tvorby. Tu označuje jako konceptuální.
Rozsudek je pravomocný. Právník vítězné Mileny Fischerové Jiří Matzner předpokládá, že Karolína Milerová a její firma Little Mole bude muset své produkty stáhnout z trhu.
V pražské galerii Mánes dnes začíná mimořádná předaukční výstava z významné sbírky historika umění Eduarda Šafaříka. Zhruba 20 vystavených obrazů barokního malíře Jana Kupeckého půjde do aukce za týden. Vyvolávací cena děj se pohybuje v rozmezí jednoho až přibližně tří milionů korun.
Zejména odvahou experimentovat, bohatostí významů a vypovídací schopností své práce zaujal Roman Štětina mezinárodní porotu Ceny Jindřicha Chalupeckého. Nejvýznamnější ocenění pro výtvarníky do 35 let uděluje společnost pojmenovaná po teoretikovi a kritikovi výtvarného umění a literatury. Letos se konal už 25. ročník.
Pražská zoologická zahrada musí ze svého areálu stáhnout obrázky, které se podobají grafickému stylu malíře Michala Cihláře. Zoo se navíc musí výtvarníkovi omluvit dopisem a omluvu musí na rok zveřejnit i na svých webových stránkách. Rozsudek není pravomocný.
Má tolik filmařských cen, že by se za ně nemusely stydět ani největší hvězdy stříbrného plátna. Přesto se pozornosti médií striktně vyhýbá. Režisér a výtvarník Jan Švankmajer ovlivnil tvorbu režisérů Tima Burtona i Terryho Gilliama. Dnes se dožívá osmdesáti let.
Další výtvarnou techniku se dnes lidé mohli naučit v Galerii Becherova vila v Karlových Varech. Tentokrát to byl dřevořez tiskem. Inspirací výtvarné dílny je tvorba umělce Josefa Váchala, který se právě této technice věnoval. Do Becherovy vily přišla necelá dvacítka návštěvníků.
Zakladatel a skladatel kapely Pink Floyd Roger Waters vystoupí v Praze se svou ‚Zdí‘ sice až za dva týdny, už teď ale na sebe můžete nechat působit sílu této nahrávky. Zatím jen prostřednictvím obrazů na výstavě. Stěny pražského Muzea Kampa ode dneška zdobí kresby, akvarely a karikatury dvorního výtvarníka kapely Geralda Scarfa.
Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za vulgární urážku v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Černý v něm vulgárně přirovnal Knížáka k pánskému přirození. Na stejnou částku má Knížák nárok i od České televize, která pořad odvysílala. Pravomocně o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze. Černý podle svého advokáta zvažuje, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.
Výjimečná výstava věnovaná legendárnímu českému výtvarníkovi Karlu Malichovi začíná dnes večer v Jízdárně Pražského hradu. V rozlehlém prostoru se tři stovky kreseb, reliéfů i plastik vyjímají neobyčejně harmonicky. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit až do 8. května.
Pozveme-li vás teď v rádiu k poslechnu výstavy obrazů, neklepejte si na čelo! Nejde o vtip. Je pravda, že tradičně si spíše chodíme poslechnout koncerty a výstavy prohlédnout, ale vždy tomu tak být nemusí. Jako právě na výstavě českého umělce Milana Grygara, na kterou vás teď zavedeme do Pekingu.
Světový filmový průmysl přišel o jednu z legend, zemřel totiž oscarový výtvarník Ralph McQuarrie. Z jeho dílny pocházejí například některé postavy původní trilogie Hvězdných válek, jeho filmografie ale čítá další známé tituly. Umělec zemřel v sobotu ve věku 82 let a dnes o jeho skonu informovaly agentury.
Ve výstavních prostorách Městské knihovny v Praze jsou vystaveny práce jednoho z nejvýraznějších současných českých výtvarníků Krištofa Kintery. Výstava má název Výsledky analýzy.
Alfred Sisley je považovaný vedle Moneta, Renoira, Degase nebo Pisarra za jednoho z největších francouzských impresionistů, ač navzdory celoživotnímu úsilí nikdy francouzský pas nezískal. Obdivovatelé tohoto umělce by měli začít přemýšlet o cestě do německého Wuppertalu. Právě v tamním muzeu je k vidění jedna z největších výstav tohoto umělce.
Díla barmských výtvarníků můžete ode dneška vidět v Národní technické knihovně v Praze. Výstava s názvem Barma umělců ukazuje tvorbu autorů, kteří se vyjadřují k lidským právům ve své zemi. Kolekce obsahuje díla jedenácti lidí.
Autor krátkých videí a filmů Marek Ther se stal letošním laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro českého výtvarného umělce do 35 let. Mezinárodní porota, ve které mimo jiné usedl uznávaný kurátor newyorského Muzea moderního umění Christian Rattemeyer, na Therově tvorbě ocenila zejména jeho odvahu překonávat společenská tabu a předsudky.
Osm rozměrných artefaktů oživí Staroměstské náměstí a náměstí Franze Kafky v Praze. Instalují je tu umělci, kteří spolupracují se Sochařským studiem Bubec. Pražanům i návštěvníkům hlavního města chtějí ukázat, že tento krásný prostor se dá využívat kultivovaněji než dosud.