Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Roman Štětina. Ukázal, jak Columbo stárne

Zejména odvahou experimentovat, bohatostí významů a vypovídací schopností své práce zaujal Roman Štětina mezinárodní porotu Ceny Jindřicha Chalupeckého. Nejvýznamnější ocenění pro výtvarníky do 35 let uděluje společnost pojmenovaná po teoretikovi a kritikovi výtvarného umění a literatury. Letos se konal už 25. ročník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal výtvarník Roman Štětina

Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal výtvarník Roman Štětina | Zdroj: ČTK

Roman Štětina, který se jako jeden z mála českých umělců věnuje zvukovým instalacím, si pro výstavu finalistů připravil film Ztracený případ.

„Je to klasická detektivka, kterou jsem ovšem netočil. Je to přisvojený materiál. Je to vlastně reeditace všech dílů poručíka Columba v tom smyslu, že jsem se snažil v tom filmu zachovat chronologicitu,“ přibližuje umělec, který spolupracoval také s Českým rozhlasem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Roman Štětina. Vyhlášení sledovala reportérka Zuzana Vlčková

„Jelikož se seriál točil od roku 1969 do roku 2003, tak Peter Falk během natáčení zestárnul o 35 let. A to si myslím spousta diváků té detektivky, se kterou jsme se všichni měli možnost na obrazovkách televizí setkat, možná neuvědomí,“ upozorňuje.

„Stárnutí ovšem v tom filmu není jediný element. Je to možná o nějakém zrcadlení, o řešení sama sebe spíš než nějakého detektivního případu. O rozdílu mezi filmovou postavou a hercem, který ji hraje, jestli ještě rozpoznáváme, kdo je Columbo a kdo je Peter Falk,“ říká Štětina.

„A je to také o snaze filmového průmyslu zachovat postavu – ačkoliv herec nekompromisně, pomalu, ale jistě stárne – podle nějakého zažitého diváckého vzoru,“ dodává.

Štafetový kolík

Dosud se podoba Ceny Jindřicha Chalupeckého rok od roku měnila. Letos poprvé dostal laureát skutečnou trofej. Navrhl ji Maxim Velčovský a má podobu kovového štafetového kolíku.

Roman Štětina byl dojatý, na vítězství ale reagoval poněkud nezvykle. Rozhodl se, že cenu vydraží, aby se mohl rozdělit s ostatními finalisty. Soška se nakonec prodala za 55 tisíc korun.

Prestižní cenu mohou získat tvůrci konceptuálního umění, autoři fotografií, videí nebo nejrůznějších instalací. Mnoho laureátů se později prosadilo i na mezinárodní scéně. Vítěz obdrží také 100 tisíc korun a možnost uspořádat výstavu ve vybraném centru.

Cena Jindřicha Chalupeckého | Foto: Český rozhlas

Helena Šulcová, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme