Vyvolávací cena se pohybuje v přepočtu od 85 do 120 milionů korun. Štyrského obraz se tak může stát jedním z nejdražších českých děl prodaných v aukcích.
Destribats zbohatl díky obchodování na komoditních trzích. Shromáždil jedinečnou sbírku rukopisů, časopisů a knih spojených s avantgardním uměním minulého století.
Obraz, jehož název není zatím znám, se ztratil 27. listopadu. Jeden obchodník ho zapomenul při letištní kontrole v Düsseldorfu. Obraz v zemitých tónech byl zabalen v kartonové krabici.
Byla nejvýraznější představitelkou československého meziválečného umění. Před 115 lety se narodila Čermínová. O jejím životě se toho příliš neví. Třeba ani to, jak vzniklo její umělecké jméno: Toyen.
Má tolik filmařských cen, že by se za ně nemusely stydět ani největší hvězdy stříbrného plátna. Přesto se pozornosti médií striktně vyhýbá. Režisér a výtvarník Jan Švankmajer ovlivnil tvorbu režisérů Tima Burtona i Terryho Gilliama. Dnes se dožívá osmdesáti let.
Sedící žena u okna. Tak právě tento portrét Pabla Picassa by se už za pár desítek minut mohl prodat až za víc než v přepočtu miliardu korun. Draží ho totiž londýnský aukční dům Sotheby's.
„Zavřete oči a otevřete okno“, vyzývají návštěvníky autoři výstavy Jiný vzduch, která tento týden začala na Staroměstské radnici v Praze. Najdete na ní přes 400 obrazů, kreseb, koláží i objektů významných českých, slovenských i zahraničních surrealistů.
‚Jiný vzduch‘ se jmenuje největší výstava českých a slovenských surrealistů za posledních 20 let. Vernisáž bude mít v 18 hodin na Staroměstské radnici v Praze. K vidění bude přes 400 obrazů, kreseb, koláží i objektů.
Básník a dramatik Karel Hynek (11. 9. 1925 – 9. 1. 1953) si v mládí prošel impresionistickým (Rozvláté dny) i dekadentně lyrickým obdobím, těžiště jeho tvorby však spočívá v surrealisticky orientované poezii, básnické próze a groteskních dramatech. Na rozdíl od apollinairovské tradice psychického automatismu však založil výstavbu svých básnických figur na systematičnosti, logice a bystrých pozorovacích schopnostech.
Od 9. června do 30. října 2011 se koná v Památníku národního písemnictví v Letohrádku Hvězda výstava české poválečné tvorby vycházející ze surrealismu nazvaná Surrealistická východiska 1948-1989 - odklony / návraty / přesahy, která zahrnuje období od poválečného formování tzv. druhé surrealistické generace (sborníky Znamení zvěrokruhu) přes rozšiřující se uskupení z 60. let (sborníky Objekt 1–5) až po činnost obnovené Surrealistické skupiny v Československu v 70. a 80. letech.
Vůdčí představitel poetismu a českého surrealismu, literární a výtvarný kritik Karel Teige (*13. 12. 1900 - 1. 10. 1951) ve svém rozsáhlém díle (v Čechách asi nejdůsledněji) domyslel program a koncepci avantgardního umění i životního stylu. Od počátku 20. let minulého století hrál roli mluvčího levicového avantgardy, ovšem pohotově zprostředkovával i podněty moderního umění přicházejícího ze zahraničí. Nikoli náhodou nazval pozdější nobelista Jaroslav Seifert svou generaci "generací Teigeho".