Na Zbirohu je k vidění údajný autoportét Leonarda da Vinciho

Na zámku Zbiroh na Rokycansku dnešní vernisáží odstartovala unikátní výstava, která nemá v Česku obdoby. Hlavním exponátem je údajný autoportét Leonarda da Vinciho. U nás je úplně poprvé, stejně jako další předměty týkající se rytířského řádu templářů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním lákadlem expozice ve Zbirohu je mužská podobizna z let 1505 až 1510, jež je podle některých historiků považována za autoportrét Leonarda da Vinciho.

Hlavním lákadlem expozice ve Zbirohu je mužská podobizna z let 1505 až 1510, jež je podle některých historiků považována za autoportrét Leonarda da Vinciho. | Zdroj: ČTK

Lukánský autoportét, jak se údajnému autoportétu Lenarda da Vinciho také jinak přezdívá, je hlavním lákadlem výstavy. Probíhá na zámku Zbiroh podle jeho majitele Jaroslava Páchy za mimořádných bezpečnostních opatření.

„Obraz je za speciálním sklem a vyžaduje opravdu – i celá výstava – velkou ostrahu,“ řekl Jaroslav Pácha.

Obraz byl objeven teprve před pár lety ve sbírkách jedné aristokratické italské rodiny. Od té doby ho zkoumala řada odborníků včetně italských kriminalistů. Ti se nakonec na pravosti obrazu shodli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Klímové z vernisáže na zámku Zbiroh v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Proferor dějin umění na Karlově univerzitě v Praze Jan Royt ale o ní tak přesvědčen není.

„K tomu by byla třeba řada dalších průzkumů. Tam se musí sejmout některé přemalby. Je udělaná tedy ta dendrochronologie, což je vlastně tedy metoda, kdy se srovnává, kdy ten strom byl poražen a ta vyšla na přelom 15. a 16. století. Takže to dřevo je z doby Leonardovy. Ale v tuto chvíli to prostě nelze tvrdit na sto procent. Pár oborníků si myslí, že to tak je. Já osobně si myslím, že to je kvalitní obraz, ale že ‚to Leonardo‘ je s otazníkem,“ řekl Jan Royt.

Přesto je právě údajný autoportét Leonarda da Vinciho hlavním lákadlem právě zahájené výstavy pro většinu návštěvníků.

„Samozřejmě mě hlavně zaujal ten portrét Leonarda da Vinci, proto jsem sem jel. Takže pro mě to byl takový nejvýznamnější tahák,“ řekl jeden z návštěvníků vernisáže.

Z historie templářů

„Zaujalo mě to, že tady na zámku Zbiroh s objevil tento obraz a vůbec to s těmi templáři. To mě velice zajímá, historie templářů,“ uvedla další návštěvnice.

A právě výstava Příběh rytířského řádu templářů v ztemnělých renesančních prostorách zámku představuje vzácné předměty z 12. až 14. století z italských a českých sbírek vážící se k řádu templářů v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi. Podle spoluautora výstavy Bohumila Vurma je tu k vidění zhruba třicítka velice vzácných předmětů.

„Pro mnohé návštěvníky bude velice atraktivní takzvaný templářský žeton. To je vlastně středověký cestovní šek. Je to bezesporu něco, co předešlo svoji dobu. A my dobře víme, že templáři byli ve své době zakladateli bankovního systému a znali veškeré ty moderní pomůcky bankovnické, které známe i dnes,“ řekl Bohumil Vurm.

Výstava na zámku Zbiroh bude pro veřejnost přístupná až do 18. března, každý den od 9 do 20 hodin. Časovou vstupenku je možné si zarezervovat přes internet.

Martina Klímová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme