Cenu Trebbia dostali spisovatel Vladimír Páral a designér Bořek Šípek
Nadační fond Trebbia odměnil na Pražském hradě české i světové umělce a mecenáše za jejich přínos kultuře. Už po patnácté rozdal Mezinárodní ceny Trebbia. Za tvůrčí činnost dostal cenu in memoriam i český architekt a designér Bořek Šípek. Za celoživotní dílo si sošku anděla, který chrání vejce, odnesl za dlouhého potlesku český spisovatel Vladimír Páral.
O oceněných rozhoduje sedmičlenná porota. Letos vybírala z více než 100 návrhů z celého světa. Rozhodla se mimo jiné i pro třiaosmdesátiletého českého spisovatele.
„Je mu už přes osmdesát a byl mimořádně oblíbený jak v minulém, tak v tomto režimu. Lidi ho čtou, tak jsme si řekli proč ne,“ vysvětlil předseda poroty a zakladatel Nadačního fondu Trebbia Miro Smolák.
Pražský rodák Vladimír Páral vystudoval chemii a po škole také několik let v chemickém průmyslu pracoval. První knihu napsal pod pseudonymem Jan Laban v roce 1962. Zatím vydal přes dvacet knih a teď píše další.
„Nemůžu o tom mluvit, protože to se nehodí, ale chytám takovou malou senzaci. Politika, kultura, policie, mezinárodní nitky. Až to vyjde, tak to bude.“
V sedmdesátých letech minulého století byl Vladimír Páral oblíbený i proto, že ve svých knihách otevřeně popisoval milostné vztahy a erotiku. Mezi jeho nejznámější díla patří třeba Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice nebo Milenci a vrazi.
Cenu Trebbia za podporu kultury a umění převzaly mecenášky Sharon Reschová a Christina Scheppelmannová. Za tvůrčí činnost slovenský mim Milan Sládek, venezuelský malíř Carlos Cruez-Diez a in memoriam i český architekt a designér Bořek Šípek.
Za přínos k dialogu národních kultur si cenu Trebbia odnesla belgická kurátorka umění Pick Keobandithová. Cenu za celoživotní dílo dostal kromě Vladimíra Párala i slovenský scenárista Ian Stadtrucker.