Před Muskem a klimatickou krizí varovala sci-fi už dávno. Problém bude i nedostatek dětí, říká spisovatel

O nejnovější knize Leoše Kyši s názvem Syndikát se píše, že to není sci-fi, ale detektivní příběh z velmi blízké budoucnosti. Kniha mluví o zápasech mocných vyzbrojených umělou inteligencí i ztrátě možnosti rozpoznat lidské výtvory od umělé inteligence, což se může člověku zdát nereálné. „Jsme přesně v bodě, kdy je dobré se obrátit ke sci-fi,“ doporučuje spisovatel a novinář Leoš Kyša ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

HOVORY Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Leoš Kyša

Spisovatel Leoš Kyša | Foto: Michaela Merglová | Zdroj: Nakladatelství Epocha

Syndikát přenáší čtenáře do tři roky vzdálené budoucnosti, Kyša ale věří, že jeho vize světa je reálná už teď. „Je to spíš jenom otázka kapacit. A samozřejmě taky elektřiny. Protože celá zápletka mého příběhu, kterou nebudu prozrazovat, bude potřebovat hodně elektřiny,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadčasová povídání s nevšedními osobnostmi

Tři roky od současnosti nebude změna ani tak na úrovni jednotlivce jako spíš v globálním měřítku. „Vezměte si, že kdybychom se bavili před deseti lety a já vyprávěl, že za deset let budou miliardáři lítat do vesmíru jen tak, protože to zaplatí, tak byste řekl, že už trošku možná přeháním. A už dnes je to pro nás úplně běžné,“ říká.

Kyša také upozorňuje na to, že i když může být část společnosti z tohoto vývoje překvapená, ve sci-fi literatuře se podobné předpovědi objevovaly dlouhodobě. „Science fiction, která píše takzvaný kyberpunk z kybernetické budoucnosti, má v každém světě korporace, které ovládají svět a státy jsou rozpadlé, slabé, de facto nefunkční,“ popisuje.

32:41

Sci-fi dokáže zhmotnit naše úzkosti. Co kdyby ožilo mé lepší já, zajímalo autora scénáře série Odcizení

Číst článek

„Když teď říkáte Elon Musk a že miliardáři mají technologie, tak jediná reakce spisovatele nebo dobrého čtenáře sci-fi může být, že to už jsme dávno přece viděli,“ zdůrazňuje.

Sci-fi literatura se také už dlouho zabývá klimatickou změnou. „Globální změny klimatu řešíme ve sci-fi třicet nebo čtyřicet let. Že se svět radikálně změní kvůli globálním změnám klimatu, je pro nás už tak nudná věc, že napsat o tom knihu znamená, že mlátím prázdnou slámu,“ dodává.

Nebudou děti

Další důležitá predikce, která se ve sci-fi literatuře objevuje, je masivní pokles porodnosti. „Myslím si, že víc než technologie celý svět promění demografie. A my to cítíme, ale pořád to ještě nevnímáme, kolem ještě nějaké děti běhají,“ připomíná Kyša.

„V mnoha ohledech mohou být přelidněné jen některé části světa. Ale hodně témat je o tom, že se nebudou rodit děti, že nejsou děti, že populace stárne. Takže svět bude přelidněný, ale starými lidmi,“ doplňuje.

Už dnes je těžké rozlišit, za čím stojí člověk a co je manipulace umělé inteligence, upozorňuje analytik

Číst článek

Řešení stárnoucí populace předpověděl Kyša v jedné ze svých povídek. „Lidé budou pracovat de facto až do 100 let a důchod bude národní loterie. Vyhrajete v loterii ne 10 milionů, ale důchod. Myslím, že to bude mnohem lepší než vyhrát miliony.“

Celkově se pak podle Kyši nacházíme v době, na kterou nás science fiction připravovala. „Jsme přesně v bodě, kdy je dobré se obrátit ke sci-fi, podívat se na lidi, kteří ji psali, kteří jsou dost citliví a snaží se nad budoucností přemýšlet a ukazovat ji,“ uzavírá.

Jak je spojený rozvoj internetu s pornografií? Objevila se ve sci-fi literatuře předzvěst bitcoinu? A jaká je budoucnost světa, ve kterém je stále těžší rozeznat realitu od výtvorů robotů a umělé inteligence? Poslechněte si celý pořad Hovory.

Petr Vizina, bko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme