"Kdybych vyprávěl před deseti lety, že budou miliardáři létat do vesmíru, protože to zaplatí, tak by se řeklo, že možná přeháním,“ říká spisovatel Leoš Kyša pro Český rozhlas Plus.
23:29
Londýn||Ondřej Čížek|Společnost|Svět ve 20 minutách
Rozhodujícími faktory pro formování budoucí politiky budou podle Krasteva témata technologií a demografie. Ta prý budou důležitější než ideologický boj mezi demokracií a autokracií.
„Robot sleduje zadaný cíl, například ochránit životní prostředí, ale úvahami se může dostat k tomu, že aby dosáhl cíle, musí uškodit lidem nebo skupině lidí,“ vysvětluje analytik Dalibor Vavruška.
Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deseti miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat?
Pro Čechy je nejatraktivnější značka „střed“. Nejvíce se jim líbí možnost vytvářet komunikační kanál mezi Západem a Východem. Ukazují to data projektu Rozděleni Evropou.
„V rozhodování se hraje o vysokou cenu a politici si to většinou pořádně rozmyslí. Když ale mohou vyslat jenom roboty, pak se boj stane snazší volbou,“ říká odborník na etiku Patrick Lin.
„Korespondence státních úřadů, jsou slohově nedostatečné, kombinují pasivní agresivitu a málo empatie. A vlastně by stačilo, aby se člověk poradil s umělou inteligencí,“ navrhuje Josef Šlerka.
„Budu prosazovat, aby předsedou hnutí zůstal Andrej Babiš. Sněm je až za rok a půl. Babiše bych být na místě médií zatím nepohřbívala,“ uvádí exministryně financí v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Přijměme strach z cesty do neznáma a nenuťme lidem představu, že změna je příležitost. A zkusme se aspoň na chvíli zbavit neustálé sebeoptimalizace.
Ukrajina deklaruje, že jejím cílem je získat zpět okupovaná území včetně Ruskem anektovaného Krymu. Západní politici prý musí respektovat ukrajinské deklarace, zároveň je ale třeba jednat.
Mezi nejzávažnější problémy, se kterými se mladí potýkají, patří bezesporu klimatická krize. Bude to právě generace „zoomerů“ a mladší, na které tíha klimatického rozvratu dopadne s největší silou.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová prohlásila, že do pěti let dospějí k uhlíkové neutralitě všechny veřejné instituce. Země bude rušit kotle na tuhá paliva a nakupovat elektrická auta.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová mluvila v rozhovoru pro Český rozhlas Plus také o Miladě Horákové: „Byla to žena odvahy, žena činu. Byl to člověk, který byl nesmírně věrný hodnotám.“
Zatímco původně mělo video odstraňovat zásadní pochybení, teď se stále častěji snaží hledat naprostou dokonalost – a to i v případech, ve kterých přestupek někdy není stoprocentně vidět.
„Žiju tady 22 let a vždycky jsem tvrdě pracoval. Teď se můj život tady zásadně mění a já, stejně jako ostatní Evropané, jsem neměl šanci se k tomu nijak vyjádřit,“ vysvětluje Ital Rudy.
Roboti v budoucnu se nebudou vizuálně příliš lišit od dnešních robotů. Budou toho však umět mnohem víc. Jejich vývoj pokračuje především na poli softwaru a aplikací.
Německo je ekonomicky silná země, která v Evropě získává stále větší politický vliv. S odchodem Velké Británie a hospodářsky mátožnou Francií vyniká Německo v evropském klubu víc, než mu je milé.
Nekonečné čekání v dopravních zácpách ráno a znovu pak večer. Problém, se kterým se potýká snad každé větší město a některé dálnice. Elon Musk tento problém chce vyřešit.